[Toruń] oświetlenie miasta

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Toruń] oświetlenie miasta

Postprzez qba » 4 sierpnia 2015, 21:15

Może być nawet 1970-71. Pierwsze 10 ramienne kwiaty w Toruniu postawiono w 1972r.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Toruń] oświetlenie miasta

Postprzez Elda » 16 sierpnia 2015, 00:09

Te Traffic Vision na wylotówce na Warszawę, jak dla mnie na 90% to te zdemontowane z dawnego węzła Czerniewice, wraz ze słupami - po Jana z Kolna, były to pierwsze Traffic Vision jakie widziałem w Polsce, bodajże 98-99 rok - wyglądały bardzo zachodnio.
Avatar użytkownika
Elda
 
Posty: 260
Zdjęcia: 6
Dołączył(a): 17 stycznia 2009, 00:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [Toruń] oświetlenie miasta

Postprzez qba » 17 sierpnia 2015, 13:01

Elda napisał(a):Te Traffic Vision na wylotówce na Warszawę, jak dla mnie na 90% to te zdemontowane z dawnego węzła Czerniewice, wraz ze słupami - po Jana z Kolna, były to pierwsze Traffic Vision jakie widziałem w Polsce, bodajże 98-99 rok - wyglądały bardzo zachodnio.
Ja pierwsze Traffiki widziałem juz w 1995r. W Szczecinie pojawiły się w 1994r na Wałąch Chrobrego, Gdańskiej i w kilku innych miejscach. W Kołobrzegu pierwsze zamontowano chyba wiosną 1995 na pierwszym odcinku ul Łopuskiego (od Jedności Narodowej do mostu na Kanale Drzewnym) i były to także pierwsze oprawy zamontowane szczytowo.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Toruń] oświetlenie miasta

Postprzez Elda » 18 sierpnia 2015, 01:21

Były nawet w "Młodch Wilkach"!
Avatar użytkownika
Elda
 
Posty: 260
Zdjęcia: 6
Dołączył(a): 17 stycznia 2009, 00:24
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [Toruń] oświetlenie miasta

Postprzez qba » 19 sierpnia 2015, 19:08

Elda napisał(a):Były nawet w "Młodch Wilkach"!
Tak, pierwszą część realizowano latem 1994. całkiem nowe wówczas były.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Toruń] oświetlenie miasta

Postprzez Edziu » 11 października 2016, 22:44

Od dłuższego czasu zastanawiało mnie i kiedyś nawet na forum trochę gdybaliśmy jakie oprawy mogły być na słupach trakcyjnych na ul. Bydgoskiej, przed kwadratówkami, ( a obecnie niestety już nawet z używanymi malagami), kilka dni temu znalazłem odpowiedź :) , były tam najstarsze łyżki z pierścieniem, a wysięgniki były znacznie dłuższe, zostały skrócone podczas modernizacji na kwadratówki, prawdopodobnie że te rurki były bardzo cienkie a kwadratówki ciężkie, chociaż na dalszym odcinku Bydgoskiej na wysokości Zoo oryginalne wysięgniki zostawili, choć one w ostatnich latach strasznie się łamały, prawdopodobnie głównie z powodu korozji.
to sa współczesne zdjęcia (choć nie do końca bo teraz sa tu malagi :| )
Obrazek
prócz tego dueciku który sfotografowałem w tym roku
Obrazek
a tak wyglądało to jak były łyżki, jest to ten sam przystanek tylko spojrzenie w przeciwną stronę
Obrazek
Na dalszej części ulicy wysięgniki zachowały się oryginalne na trochę innych słupach ale też tu musiały być łyżki, obecnie większość tych słupów z długimi wysięgnikami została wymieniona bo były w katastrofalnym stanie.
Obrazek
Obrazek

a to link do strony z której jest to stare zdjęcie
http://nowosci.com.pl/349247,Nie-zalamu ... RETRO.html
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: [Toruń] oświetlenie miasta

Postprzez famabud » 17 października 2016, 01:20

TOBy z Kwadraciakami. W Lublinie kiedyś chleb powszedni teraz na starych zdjęciach jedynie je oglądać można.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Toruń] oświetlenie miasta

Postprzez Edziu » 19 października 2016, 19:03

W Toruniu póki co znikły prawie wszystkie TOBy ze śródmieścia w miejsce ich postawiono pastorały, choć jeszcze póki co tego typu słupów sporo jest w mieście, ale te na Bydgoskiej raczej tez niedługo znikną, bo wiele z nich jest w fatalnym stanie, a niektóre wymieniono na słupy wirowe, ale wygląda to bardziej na takie tymczasowe rozwiązanie, pozatym w miejsce kwadratówek zamontowano używane Malagi bardziej pewnie ze względu na oszczędność energii, a niektóre wysięgniki są bez opraw.
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: [Toruń] oświetlenie miasta

Postprzez Edziu » 4 grudnia 2016, 21:25

Cześć kwiatów z Serią krótką została zmodernizowana na używane malagi, ogólnie na pozostałych kwiatach też zaczeły się pojawiać pojedyńcze malagi zastępujać zużyte strady a w końcowym odcinku tej ulicy kwadratówki na kwiatach.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
i kwiatki z końcowego odcinka konst. 3 maja
te strady są zasilane z Baterii słonecznej he he :D :D :D
Obrazek
tutaj z kolei malagi zastąpiły kwadratówki
Obrazek
Obrazek
tu na dalszym planie widać słup kwiatowy który nie ma korony z wysięgnikami, i słup ten nigdy nie był użyty, przez dłuższy czas ten słup i jeszcze 2 które zostały zdemontowane stały z pustymi wysięgnikami i nie było na nich nigdy opraw, ten jeden słup parę lat temu w związku z remontem ul. olimpijskiej został odmalowany zamontowano nowe skrzynki bezpiecznikowe ale do tej pory nie doczekał się opraw.
Obrazek
Obrazek
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: [Toruń] oświetlenie miasta

Postprzez qba » 5 grudnia 2016, 07:05

No ciekawe jake są palny wobec tego samotnego słupa. W sumie stoi w sporym oddaleniu od jezdni, więc musiałyby na nim znaleźć się naświetlacze pod odpowiednim kątem.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości