dawne sprzęty AGD Predom zelmer itp

Dyskusja na tematy dowolne

Re: dawne sprzęty AGD Predom zelmer itp

Postprzez MRP200 » 22 stycznia 2017, 21:34

W tych urządzeniach silniki były wykonane znacznie solidniej. Przede wszystkim oprawy łożysk wykonane były z metalu, najczęściej jako aluminiowy odlew. Nawet jak takie łożysko się przytarło, a pracują w dość ciężkich warunkach z uwagi na znaczne obroty tych silników, to po prostu się je wymieniało i sprzęt pracował dalej. We współczesnych sprzętach oprawy łożysk często wykonane są z plastiku, w efekcie jak takie łożysko lekko się przytrze, to dochodzi nawet do wytopienia obudowy.
Kolega z firmy ze 2 lata temu kupił sobie kosiarkę elektryczną firmy STIGA. Kosztowała kilka stówek. Jak sam twierdził, wystarczy mu do emerytury. Ostatnie koszenie trawy w starym roku i z kosiarki poszedł dymek. A miesiąc albo dwa wcześniej skończyła się gwarancja. Spalił się silnik. W dodatku podczas próby rozbiórki silnika jedna obudowa łożyska praktycznie rozpadła się od przegrzania - plastik oczywiście. Łożysko zatarte. W dodatku uzwojenia na stojanie było nawinięte drutem aluminiowym :!: Nie uwierzył bym, ale pokazał mi kawałek drutu z tego uzwojenia.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: dawne sprzęty AGD Predom zelmer itp

Postprzez slaweklampy » 26 kwietnia 2017, 15:21

slaweklampy napisał(a):Taką wiertarkę mam zamontowaną w garażu jako stołową.


Wyjęta z niego.

Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: dawne sprzęty AGD Predom zelmer itp

Postprzez galad » 26 kwietnia 2017, 17:01

Miałem podobnie z szlifierką kontową, tnę blachę, nagle szlifierka zwalnia, znów przyspiesza, myślę że kabel przerywa, bo był już wymieniany (fabryczny zaraz się przełamał tzn zewnętrzna część otuliny która ochrania żyły, przy wejściu do szlifierki), a tu nagle pisk i czarny dym wydobywa się z maszyny, na szczęście zawsze trzymam palec na włączniku więc w ułamku sekundy ją wyłączyłem, przytarło się dolne łożysko przy szczotkotrzymaczu. Smród i dym był z gumy w której jest ono zamontowane i dopiero z ta guma wchodzi do obudowy. Na szczęście skończyło się na wymianie samego łożyska, ale 2-3 sek dłużej i by się szlifierka zapaliła niszcząc tym samym samą siebie. Dziwi mnie jedno kosztowała ok 100zł i takie cuda odprawia, a moja poprzednia szlifierka którą kupiłem za 30zł w 2003 marka Pegasus padła po 12 latach a przy jej pomocy położyłem płytki u siebie, u mojej babci szlifowałem podłogę z desek do gołego drewna, kiedyś się Chińczycy bardziej starali
Co do wiertarki w poście wyżej znalazłem kiedyś taka w krzakach, i o dziwo działa, podoba mi się w niej odgłos silnika, kojarzy mi się młynkami do kawy polskiej produkcji :D
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: dawne sprzęty AGD Predom zelmer itp

Postprzez Gismot » 15 maja 2017, 21:29

Młynek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Sprzęt niesprawny - spalony stojan,
Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: dawne sprzęty AGD Predom zelmer itp

Postprzez MRP200 » 15 maja 2017, 21:39

Ten silnik był też źle zmontowany. Ślad szczotek powinien być po środku komutatora, a tu jak widać szczotki miały bieżnie wyraźnie na krawędzi komutatora. Albo to błąd fabryczny albo wcześniej ktoś ten silnik naprawiał i źle powkładał przekładki dystansowe.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: dawne sprzęty AGD Predom zelmer itp

Postprzez Gismot » 16 maja 2017, 16:08

MRP200 napisał(a):Ten silnik był też źle zmontowany. Ślad szczotek powinien być po środku komutatora, a tu jak widać szczotki miały bieżnie wyraźnie na krawędzi komutatora. Albo to błąd fabryczny albo wcześniej ktoś ten silnik naprawiał i źle powkładał przekładki dystansowe.

Tak to jest błąd produkcyjny (młynek posiadał nienaruszone plomby gwarancyjne)
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Postprzez Farel03 » 9 czerwca 2017, 20:22

Czy są tu osoby będące w temacie starych pralek automatycznych ?
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re:

Postprzez OUKS340 » 10 czerwca 2017, 09:40

Farel03 napisał(a):Czy są tu osoby będące w temacie starych pralek automatycznych ?

A o jakie tobie konkretnie chodzi? Polskie PSki, czeskie Tamat-y, rosyjską Wiatkę? Pisz co potrzeba to damy radę :)
OUKS340
 
Posty: 1922
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Postprzez Farel03 » 10 czerwca 2017, 09:53

Do szkoły trafiła Polar PS 663 Bio (pierwsza polska praleczka robiona na polskich komponentach :) )

Stan - do odratowania (patrząc po obudowie)

Była już testowana. Nabiera wody tak długo , aż się przeleje i wybije bezpiecznik. Programator nie kręci się

Moje podjżenia

- uszkodzony silnik od programatora

- uszkodzony pływak / z winy niedziałającego programatora nie reaguje
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: dawne sprzęty AGD Predom zelmer itp

Postprzez qba » 10 czerwca 2017, 11:57

Polar PS BIO była u mojej babci od 1976 r (raz miałą wymienianą uszczelkę i kiedyś kuzyn za dzieciaka przekręcił programator w niewłaściwym kierunku). Dwie prostokątne kontrolki - zielona i czerwona.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości