[Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez oskard » 4 grudnia 2016, 21:34

Ja ją ze dwa lata temu na fejsie widziałem, chyba na fanpejdżu "Praga Południe XX wieku" :). Te ożetki jeszcze moja mama pamięta - twierdzi, że do samego końca siedziały w nich żarówki, a gdy zmieniono je na łyżki, rtęć od nowości była zielonkawa.
Zastanawia mnie, jak to było z tymi wysięgnikami - trafiłem gdzieś zdjęcie Suchodolskiej (na której do dziś zachowały się dwie sztuki OŻk), wykonane na przełomie lat 50 i 60-tych, i widać na nim, że były betonowe, jak na powyższym zdjęciu. A dziś wszystkie są rurowe. Wynika z tego że wysięgniki postanowiono zmienić, ale oprawy z powrotem zawieszano często te same. Na Siennickiej za to wysięgniki razem z oprawami wyleciały jednocześnie.
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez amisiek » 8 grudnia 2016, 08:12

To jest to samo zdjęcie, tylko inny skan.
A teraz ulica Majdańska, oświetlenie historyczne, rtęciowe. ORZ7-1 oraz ORZ-2
Obrazek

Na pierwszym planie jedna z niewielu ORZ-2 w Warszawie, wtedy jeszcze w normalnym oświetleniu ulicznym:
Obrazek

Widok w kierunku Grochowskiej, ORZ7-1
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez oskard » 8 grudnia 2016, 23:40

Akurat pierwsza fotka to Igańska - odcinek między Krypską a Majdańską :D. Poznaję po tych jednych z nielicznych w okolicy słupach OŻ i po dwóch oprawach sodowych powieszonych niedawno w tym ciągu. Te łyżki zdaje się, że jeszcze wiszą, tej ulicy modernizacja raczej nie objęła.
Na następnych fotkach rzeczywiście Majdańska - drugie zdjęcie przedstawia odcinek chyba od Ostrołęckiej (zakręt krawężnika widać z prawej) na zachód. Na tym odcinku były dokładnie 3 sztuki ORZ-2 (dwie widać na zdjęciu, następna była na przedostatnim słupie przed Igańską, schowana pod tym wysokim drzewem), a na Zagójskiej jest niestety tylko jedna... Nic mi do głowy nie przychodzi z innych ulic, na których oświetlenie przypada choćby jedna sztuka ORZ-2. Zna ktoś coś jeszcze poza Zagójską?
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez cieszyn » 11 stycznia 2017, 18:57

Jest w Warszawie jeszcze kilka pastorałów, czekających na odkrycie naszymi aparatami

Jeden z nich to ten: https://www.google.pl/maps/@52.2446599, ... 312!8i6656

Stoi za murem cmentarza żydowskiego, przy ul. Okopowej, widać zza muru tylko jego szczyt, i wisi na nim bodajże ..... Ożk :o
Nie widać go?

Oto i on:

Obrazek

=====================================

PS.
Ten pastorał to już jest "odkryty"
Ale jest skrócony, nie ma bazy, zatem nie ma w nim mechanizmu windki korbowej, szkoda
:arrow: viewtopic.php?f=16&t=472&start=230

ciekawe, czy jest ich tam więcej?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez lumix26 » 15 stycznia 2017, 15:51

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez Edziu » 15 stycznia 2017, 16:50

Wyglądało że całkiem jasno było pod tymi oprawami na trasie WZ, spore żarówki musiały być w nich wkręcone, potem pewnie pojawiły się MIXy a później były na tych słupach chyba łyżki z pierścieniem ale były zmieniane wysięgniki
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez qba » 15 stycznia 2017, 22:48

Z pewnością były tam banie 500 lub 1000W, ale łyżki pojawiły się tam dość szybko, w połowie lat 60.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez oskard » 15 stycznia 2017, 23:38

Ciekawe, czy gdzieś zachował się taki "garnek" z wuzetki. Doszedł w ogóle ktoś z nas, kto to produkował, czy to było dla Warszawy tylko robione, czy ogólnie w sprzedaży? Chyba nikt ich nie spotkał poza Stolicą, czyżby więc były na zamówienie wyprodukowane w krótkiej serii? :?
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez amisiek » 28 września 2017, 13:23

Nie jestem pewien czy to jest to samo, ale podobna oprawa wisiała na Szwoleżerów, była obsadzona rtęciówką. Statecznik i kondensator były we wnęce słupa.

Teraz mały temat wspomnień. Ulica Bysławska w Warszawie. Gdy przychodziłem do tego Forum, wyglądała tak:
(otoczenie w świetle flesza)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
W tle Wał Miedzeszyński oświetlony sodą, skrzyżowanie z Bysławską (dla dokładności Strady i Ambassador).
Obrazek
W 2014 było tak samo, oświetlenie stanowiły ORZ6, ORZ7-1, OURW 250, pojedyncze sztuki ORZ7-2. Niektóre oprawy na długich wysięgnikach, ale na fotce się nie załapały (zdjęcie kieszonkowym aparatem robiłem i nie wyszło).
Obrazek
Przy skrzyżowaniu z Kosaćcową
Obrazek
była oprawa z lampą 400W
Obrazek
Obrazek
takie widoki będą coraz rzadsze:
Obrazek

W styczniu tą ulicą przejechał SonyCollector i nakręcił taki oto film (09 stycznia 2017),



Tuż przed wakacjami 2017r. ulica Bysławska została zmodernizowana. Miejsce starych opraw rtęciowych zajęły oprawy sodowe zdemontowane z innych ulic przy okazji modernizacji do opraw diodowych. Fakt, jest sporo jaśniej, ale białego światła żal... Ta ulica i wszystkie poprzeczne chyba nieprędko doczeka z powrotem białego światła. A było ono tam od lat siedemdziesiątych, gdy powieszono ORZ7 oraz OURW250.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Warszawa] Historyczne oświetlenie publiczne

Postprzez amisiek » 1 listopada 2017, 16:55

ulica Kickiego, 8 grudnia 2012, OUR125
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości