świetlówki kompaktowe

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez MRP200 » 7 listopada 2017, 21:12

Wpadła mi ostatnio w ręce używana świetlówka kompaktowa rodem z IKEA. Myślę, przyda się do testów (bo kompaktów nie zbieram, poza wyjątkami).
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zaciekawił mnie jednak symbol przed znakiem CE. Czyżby ściemnialna :?:
Obrazek
Po rozpiłowaniu obudowy okazało się, że na płytce przetwornicy tkwi dodatkowy układ elektroniczny.
Obrazek

Obrazek
Spotkał się ktoś z czymś takim :?: Jeżeli to jest faktycznie wersja ściemnialna, to w jaki sposób to realizowano :?: . Klasyczny ściemniacz instalacyjny odpada. Może IKEA próbowała wdrożyć pewne rozwiązanie, w której informacja o redukcji mocy przesyłana była by sygnałem w.cz. po przewodach sieci.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez Lampka » 7 listopada 2017, 23:45

Ja się spotkałem z tymi Ikeami. Miały zapłon na ciepło. Wygląda na to, że w ich przypadku ciepły zapłon był realizowany za pomocą odpowiedniego układu scalonego, a nie za pomocą PTC. W ściemnialnych kompaktach stosowano własnie taką technologię. Jak masz chwilę to spróbuj rozrysować ten schemat i układ, wtedy będzie wiadomo jaka jest jego topologia.

P.S. Nie wiem czy ktoś zwrócił uwage, ale ten kompakt nosi na sobie informację, że został wyprodukowany w Polsce ;) Na moich spiralkach, które kiedyś znalazłem, też znajdowala się informacja o polskiej produkcji. Ciekawe zatem, kto i gdzie je składał bo na Philipsa to mi nie wyglada...

Ten egzemplarz pochodzi z 11 tygodnia 2011 roku. Te, które ja mam są z 34 tygodnia (tak przy okazji).
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez OUKS340 » 8 listopada 2017, 00:04

W Polsce produkowane są świetlówki kompaktowe firmy GOVENA. Nie mam pojęcia gdzie jest ich zakład ale jest ona na 100% polską firmą. Była seria GOVENy o takim kształcie.
OUKS340
 
Posty: 1922
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Postprzez Farel03 » 8 listopada 2017, 00:36

Govena wycofała się z produkcji kompaktów niestety
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez trojmiejski » 8 listopada 2017, 12:23

Mnie się wydaje, że przy współczesnej elektronice da się wykonać układ który wykrywałby pocięcie sinusoidy przez tradycyjny ściemniacz i odpowiednie ściemnienie rurki wyładowczej. Goveny występowały właśnie w różnych wersjach, do stosowania z tradycyjnym ściemniaczem, były też wersje z 3 ustawieniami jasności do układów bez ściemniacza (przełączanie przez szybkie włączenia i wyłączenia).

Z LEDami to nawet jeszcze większe cuda na kiju wymyślono, choćby Philips ma w ofercie LEDy do układów ze ściemniaczem które prócz zmiany jasności zmieniają także temperaturę barwową (myślę nawet czy sobie takich nie kupić, widziałem ostatnio w E Leclercu):

Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez Lampka » 8 listopada 2017, 20:47

Czego to już inżynierowie nie wymyslą ;) Pewnie te Philipsy zmieniające barwę są drogie, chociaż domyslam się, że zasada działania jest analogiczna jak wielokolorowe LEDy, które można już od dawna spotkac i które zmieniają barwy w zakresie różnych popularnych kolorów.

Nie zdziwiłbym się, jakby Ikea brała te kompakty od Goveny - generalnie produkty ikejowskie wbrew pozorom są dobrej jakości, przynajmniej jeśli chodzi o źródła światła. Kompakty marki Ikea zawsze robily firmy słynące z dobrych wyrobów, czyli przede wszystkim Megaman, a niektóre serie też Osram i Philips. Kompakty Ikea z plecioną rurką, produkowane do 2003 roku w takim kształcie, nieraz dzialały nawet 8-10 lat (tracąc jednak niestesty strumień świetlny, czasem dośc znacznie).
Na Govenach, które spotkałem, nie widziałem napisanego miejsca produkcji i wydawało mi się, że one są chińskie (tylko importowane lub produkowane na zlecenie w określonym wykonaniu). Ale może tak było tylko w przypadku tańszych lub późniejszych serii. Te ściemnialne modele ze zmianą strumienia przy szybkim przełączaniu testowałem kiedyś jak były dostepne w Leroju - rzeczywiście ten układ działał. Osram też stosował podobną konstrukcję w jednym ze swoich modeli.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez Farel03 » 8 listopada 2017, 20:54

Goveny byly Polskie. Pamiętam, że na pudełku się bardzo tym faktem chwalili. Jedyna wada ich była taka, że z nieznanego powodu przyoszczędzoli na kondensatorze zaplonowym i zamontowali taki na 250v. Efekt - bardzo często dochodziło do jego awarii, czyli stopienia się
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez trojmiejski » 8 listopada 2017, 21:17

Wielokolorowe LEDy mają poszczególne kolory załączane pilotem, te LEDy tutaj ustawiają automatycznie T barwową stosownie do pocięcia sinusoidy przez ściemniacz.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez MRP200 » 9 listopada 2017, 08:35

Większość klasycznych ściemniaczy triakowych może nie do końca działać poprawnie z różnymi kompaktami i lampkami LED z powodu ich małej mocy i stosunkowo małego poboru prądu, co może powodować zbyt wczesne wyłączanie triaka (tyrystory i triaki wyłączają się, jeżeli płynący przez nie prąd spadnie poniżej wartości prądu podtrzymania). Druga sprawa, że klasyczne ściemniacze instalacyjne są dwukońcówkowe, co oznacza, że zasilanie doprowadzone jest do nich przez zasilane źródło światła w okresie wyłączenia triaka. Samo w sobie powoduje już to ograniczenie, bo triaka nie da sterować się w całym zakresie kąta zapłonu, a zbyt mała moc samego źródła (czyli duża impedancja widziana z zacisków ściemniacza) może spowodować zbyt powolne ładowanie kondensatora w układzie regulacyjnym, a tym samym zawężać zakres regulacji.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: świetlówki kompaktowe

Postprzez slaweklampy » 12 listopada 2017, 09:24

Marketowa świetlówka 11W.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Porównanie z żarówką 60W.

Obrazek

Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości