Klasyczne oprawy świetlówkowe

Dyskusje na temat opraw oświetleniowych używanych do oświetlenia wnętrz, których produkcji zaprzestano

Postprzez Farel03 » 7 lipca 2018, 18:52

@Jed

Prawda. W mojej szkole OWFy są wymianie gdy tylko jest okazja. Jeden w nich wybuchł nawet podczas egzaminu zawodowego (oczywiście brązowy klosz też spadł i roztrzaskał się jak szkło)
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez trojmiejski » 7 lipca 2018, 19:44

Co wybuchło w tej oprawie :shock: ?
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez Luk » 7 lipca 2018, 19:48

Też nie wiem co by mogło wybuchnąć w takiej oprawie. Statecznik? Dławik? Startery? Bo chyba nie sama świetlówka.
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez slaweklampy » 7 lipca 2018, 19:51

W oprawie wybucha kondensator przeciwzakłóceniowy.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez Luk » 7 lipca 2018, 19:54

A co do tych zdjęć opraw świetlówkowych. Podobają Wam się? Czy może dałoby się zrobić lepsze zdjęcia? Bo na przykład na poniższej fotce balans bieli mi ześwirował, w rzeczywistości barwa tej świetlówki przecież nie jest aż tak zielona

Obrazek
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez Farel03 » 7 lipca 2018, 21:13

@slaweklampy
@Luk
@trojmiejski

Dokładnie. Kondensator przeciwzakłóceniowy.

Dodam, że w takim przypadku tym większy amperaż bezpiecznika, do którego podpięta jest oprawa, tym dalej zostaje wystrzelona zawartość kondensatora (tym dalej rozwija się zwijka z jego wnętrza). Rekordzista poleciał przez całą długość klosza

Swoją drogą, to bardzo młode te OWFy. Już z Vosslohami a nie FLami
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez Elektroservice » 7 lipca 2018, 22:15

Ja tam jednak mam odmienne zdanie. Pokruszone boczki i klosze w OKNach to też częsty widok. W ogólniaku do którego chodziłem były OKNy i klosz mi raz spadł na łeb :evil: Po tej akcji osobiście wszystkie pozostałe 4 klosze zdemontowałem bo też ledwo co się trzymały. W wakacje między 2 a 3 (i zarazem ostatnią klasą) był remont tej sali gdzie wisiały OKNy i o zgrozo nie zostały wymienione jednak problem spadających kloszy został rozwiązany - klosze zostały przypięte trytytkami :twisted: Część opraw nie miała w ogóle boczków ale po remoncie każda miała klosz :lol:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez JeD » 7 lipca 2018, 22:28

Elektroservice napisał(a):Ja tam jednak mam odmienne zdanie. Pokruszone boczki i klosze w OKNach to też częsty widok. W ogólniaku do którego chodziłem były OKNy i klosz mi raz spadł na łeb :evil: Po tej akcji osobiście wszystkie pozostałe 4 klosze zdemontowałem bo też ledwo co się trzymały. W wakacje między 2 a 3 (i zarazem ostatnią klasą) był remont tej sali gdzie wisiały OKNy i o zgrozo nie zostały wymienione jednak problem spadających kloszy został rozwiązany - klosze zostały przypięte trytytkami :twisted: Część opraw nie miała w ogóle boczków ale po remoncie każda miała klosz :lol:


Po prostu jakiś niemota to konserwował i uszkodził przy mocowaniu :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez Lampka » 7 lipca 2018, 22:53

Elektroservice napisał(a):Ja tam jednak mam odmienne zdanie. Pokruszone boczki i klosze w OKNach to też częsty widok. W ogólniaku do którego chodziłem były OKNy i klosz mi raz spadł na łeb :evil: Po tej akcji osobiście wszystkie pozostałe 4 klosze zdemontowałem bo też ledwo co się trzymały. W wakacje między 2 a 3 (i zarazem ostatnią klasą) był remont tej sali gdzie wisiały OKNy i o zgrozo nie zostały wymienione jednak problem spadających kloszy został rozwiązany - klosze zostały przypięte trytytkami :twisted: Część opraw nie miała w ogóle boczków ale po remoncie każda miała klosz :lol:


Klosze w OKNach miały też tą cechę że lubiły się wyginać z czasem przez co na środku odstawały wyraźnie od obudowy oprawy. Mozliwe, że przez to też po czasie wypadały, bo jednak wyginając się na środku, traciły mimo wszystko na długości. Jedyna ich zaleta to wykonanie z oryginalnego plexi, przynajmniej w części przypadków.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Klasyczne oprawy świetlówkowe

Postprzez Whites86 » 8 lipca 2018, 10:02

JeD napisał(a):
Elektroservice napisał(a):Ja tam jednak mam odmienne zdanie. Pokruszone boczki i klosze w OKNach to też częsty widok. W ogólniaku do którego chodziłem były OKNy i klosz mi raz spadł na łeb :evil: Po tej akcji osobiście wszystkie pozostałe 4 klosze zdemontowałem bo też ledwo co się trzymały. W wakacje między 2 a 3 (i zarazem ostatnią klasą) był remont tej sali gdzie wisiały OKNy i o zgrozo nie zostały wymienione jednak problem spadających kloszy został rozwiązany - klosze zostały przypięte trytytkami :twisted: Część opraw nie miała w ogóle boczków ale po remoncie każda miała klosz :lol:


Po prostu jakiś niemota to konserwował i uszkodził przy mocowaniu :)

naprawdę nie było problemu żeby połamać to mocowanie, producent tej oprawy wykonal to na tyle beznadziejnie ze czasami trzeba to było otworzyć na siłe
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Klasyczne oprawy oświetleniowe wewnętrzne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości