[Filip] Moja kolekcja opraw

Wasze oprawy oświetleniowe

Re: [Filip] Moja kolekcja opraw

Postprzez Filip » 11 maja 2018, 18:45

Przedwojenna oprawa nr kat. 10282 z Fabryki Żyrandoli Elektrycznych A. Marciniak S.A.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lepsze jutro było wczoraj...
Avatar użytkownika
Filip
 
Posty: 533
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 16 lutego 2015, 11:15
Lokalizacja: Poznań

Re: [Filip] Moja kolekcja opraw

Postprzez oskard » 12 maja 2018, 13:52

Gratulacje nowego nabytku, tym cenniejszego, że przedwojennego :!: Nie jestem zbyt szczegółowo zorientowany w kolekcjach, ale obstawiam że spośród forumowiczów jesteś tym, który najwięcej zdobył opraw sprzed 1939 :).
Ale swoją drogą niezła z niej cebula, coś mi się wydaje. Ciekawe ile razy była malowana, bo wygląda jakby co najmniej z 5 razy była, i to bez usuwania poprzednich powłok :mrgreen:. Zedrzyj to ostrożnie, może ma jeszcze oryginalną emalię na samym spodzie.

Lampka napisał(a):Profesjonalnie odnowione ;)

Szczerze mówiąc one nie wyglądają na odnowione, a co najwyżej wypucowane na błysk. Chyba że nasz kolega posiada zrekonstruowane stemple by móc je na nowej emalii odtwarzać :D...
I tak powinno się postępować z tej klasy zabytkami - zostawić maksymalnie dużo oryginalności, a jeśli są jakieś niewielkie ubytki to sztukować je, zamiast zrywać wszystko do gołego metalu. Swoją drogą gdzie one przez te pół wieku się podziewały - pod sufitem wszystkie? Aż dziwne, że żadna rudych kropek nie dostała wisząc na deszczu :shock:
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: [Filip] Moja kolekcja opraw

Postprzez Alexander » 12 maja 2018, 15:46

Akurat co do ponownego pokrycia emalią i wypalenia pieczątki to nie problem,jedynie kwestia ceny ;)
Konto użytkownika zablokowane przez administrację.
Avatar użytkownika
Alexander
 
Posty: 741
Dołączył(a): 2 stycznia 2018, 13:16
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Filip] Moja kolekcja opraw

Postprzez Filip » 12 maja 2018, 16:55

oskard napisał(a):Gratulacje nowego nabytku, tym cenniejszego, że przedwojennego :!: Nie jestem zbyt szczegółowo zorientowany w kolekcjach, ale obstawiam że spośród forumowiczów jesteś tym, który najwięcej zdobył opraw sprzed 1939 :).
Ale swoją drogą niezła z niej cebula, coś mi się wydaje. Ciekawe ile razy była malowana, bo wygląda jakby co najmniej z 5 razy była, i to bez usuwania poprzednich powłok :mrgreen:. Zedrzyj to ostrożnie, może ma jeszcze oryginalną emalię na samym spodzie.

Tomasz napisał(a):Akurat co do ponownego pokrycia emalią i wypalenia pieczątki to nie problem,jedynie kwestia ceny ;)

Oprawa oryginalnie nie była pokryta szkliwem emalierskim tylko malowana, najpewniej z pistoletu, z zewnątrz na kolor czarny matowy a od strony odbijającej światło na biały półpołysk. Na właściwości zewnętrznej powłoki lakierniczej wskazuje ta zachowana na mniejszym odpowiedniku oprawy z powyższych zdjęć, czyli nr kat. 10281, którą również posiadam :D.
P.S. Dziękuję za słowa uznania :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

oskard napisał(a):
Lampka napisał(a):Profesjonalnie odnowione ;)

Szczerze mówiąc one nie wyglądają na odnowione, a co najwyżej wypucowane na błysk. Chyba że nasz kolega posiada zrekonstruowane stemple by móc je na nowej emalii odtwarzać :D...
I tak powinno się postępować z tej klasy zabytkami - zostawić maksymalnie dużo oryginalności, a jeśli są jakieś niewielkie ubytki to sztukować je, zamiast zrywać wszystko do gołego metalu. Swoją drogą gdzie one przez te pół wieku się podziewały - pod sufitem wszystkie? Aż dziwne, że żadna rudych kropek nie dostała wisząc na deszczu :shock:

Część opraw już odnowiłem odnowiona a jedna - z niebieskim odbłyśnikiem, lakierowanym na szaro żeliwem i wysięgnikiem naściennym typu W-350 - jest fabrycznie nowa i już ją pokazywałem na łamach forum ;). Ostatnio do w moje ręce trafiła kolejna oprawa C34-27, a tym rzadsza, że nigdy nie była pokryta emalią, tylko w całości lakierowana na szaro - oto ona: W przyszłości zdejmę więcej jej fotografii, z uwzględnieniem szczegółów konstrukcyjnych i detali :).

Obrazek
Lepsze jutro było wczoraj...
Avatar użytkownika
Filip
 
Posty: 533
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 16 lutego 2015, 11:15
Lokalizacja: Poznań

Re: [Filip] Moja kolekcja opraw

Postprzez Alexander » 12 maja 2018, 17:28

Kolega Oskar odniósł się do zaprezentowanych na poprzedniej stronie OŻk-1, które w większości były emaliowane, stąd mój komentarz na temat ponownego poemaliowania.
Konto użytkownika zablokowane przez administrację.
Avatar użytkownika
Alexander
 
Posty: 741
Dołączył(a): 2 stycznia 2018, 13:16
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Filip] Moja kolekcja opraw

Postprzez Filip » 12 maja 2018, 17:52

Tomasz napisał(a):Kolega Oskar odniósł się do zaprezentowanych na poprzedniej stronie OŻk-1, które w większości były emaliowane, stąd mój komentarz na temat ponownego poemaliowania.

Nie mam w zwyczaju odnawiania emaliowanych elementów opraw - po prostu je myję i zostawiam w zastanej kondycji.
Lepsze jutro było wczoraj...
Avatar użytkownika
Filip
 
Posty: 533
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 16 lutego 2015, 11:15
Lokalizacja: Poznań

Re: [Filip] Moja kolekcja opraw

Postprzez Lampa » 12 maja 2018, 22:26

Filip napisał(a):
Tomasz napisał(a):Kolega Oskar odniósł się do zaprezentowanych na poprzedniej stronie OŻk-1, które w większości były emaliowane, stąd mój komentarz na temat ponownego poemaliowania.

Nie mam w zwyczaju odnawiania emaliowanych elementów opraw - po prostu je myję i zostawiam w zastanej kondycji.

Jak się ma oprawy z elementami emaliowanymi w tak dobrym stanie jak u Ciebie to w takim przypadku można uznać mycie za wystarczający proces odnawiania takich elementów :)
Lampa
 

Re: [Filip] Moja kolekcja opraw

Postprzez Filip » 8 czerwca 2018, 19:00

oskard napisał(a): Ale swoją drogą niezła z niej cebula, coś mi się wydaje. Ciekawe ile razy była malowana, bo wygląda jakby co najmniej z 5 razy była, i to bez usuwania poprzednich powłok :mrgreen:. Zedrzyj to ostrożnie, może ma jeszcze oryginalną emalię na samym spodzie.

Zdarłem fragment łuszczącej się, wtórnie i niedbale nałożonej farby, i - zgodnie z moją hipotezą - oprawa z zewnątrz była czarna matowa, dlatego też taka będzie po rewaloryzacji :).

Obrazek

Obrazek

Oprawa już została wypiaskowana, a oprócz blachy żelaznej światło dzienne ujrzały również spoiny w kolorze złotym (mosiądz?) przy wysięgniku i na odbłyśniku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lepsze jutro było wczoraj...
Avatar użytkownika
Filip
 
Posty: 533
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 16 lutego 2015, 11:15
Lokalizacja: Poznań

Re: [Filip] Moja kolekcja opraw

Postprzez AsXSn » 8 czerwca 2018, 22:34

Czy przewody wychodzące z tej oprawy były w bawełnianej izolacji czy gumowej?
HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1063
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Re: [Filip] Moja kolekcja opraw

Postprzez Filip » 24 lipca 2018, 20:21

Dzisiaj do mojej kolekcji dołączyły oprawy OUR 2x250 i ORZ-9 :D. Ich zdobycie byłoby niemożliwe bez inicjatywy i uporu użytkownika Lampa, który pokonał liczne, wcale niemałe przeszkody, aby urzeczywistnić to zamierzenie. Więcej zdjęć wkrótce ;).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lepsze jutro było wczoraj...
Avatar użytkownika
Filip
 
Posty: 533
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 16 lutego 2015, 11:15
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości