[Katowice] Oświetlenie ulic dawniej i dziś

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

[Katowice] Oświetlenie ulic dawniej i dziś

Postprzez neon44 » 20 czerwca 2007, 00:44

Witam

W tym wątku stopniowo będę przedstawiał wam historię oswietlenie każdej ulicy w Katowicach. Będzie o czym opowiadać gdyż historia jest ciekawa.

Na początek ulica Sokolska kiedyś Zawadzkiego. Ta niespełna 2kilometrowa ulica łączy dzielnicę Koszutka z centrum miasta. Jak ulica wygladała w latach 50-tych to nie wiem. Wiadomo że już w latach 60-tych istniała w swoim kształcie dzisiejszym. Oświetlały ją wtedy na całej długości oprawy ORZ-6 i ORZ-7. W latach 70-tych w Katowicach zakładano masowo oprawy OURW2250. Wtedy też wymieniono oprawy na ulicy Sokolskiej na całej długości. Lata 80-te to pojawienie się lamp sodowych. Oprawy kwadratówki zamontowano na odcinku od placu Wolności do ulicy Chorzowskiej (dzisiejszej DK79). Na skrzyżowaniu za wiaduktem w kierunku północnym zamontowano kwadratówki jedynie przy przejściu dla pieszych od strony jezdni na dalszej części ulicy pozostawiono OURW2250. Oprawy kwadratówka OUS-400 zamontowano także na skrzyżowaniu z ulicą Morcinka. Niestety kwadratówki od strony kina Kosmos szybko padły i w 1988 roku wymienio je na pierwszą wersję Strady. Oprawy te świeciły dość długo potem. Ta kwadratówka z pierwszego planu fotki ze skrzyżowania z Morcinka była w wersji OUR-400 bo świeciła tam najpierw żarówka a potem dopiero lampa rtęciowa. W swoich pamiętnikach mam nawet napisane która lampa świeciła i od kiedy do kiedy dokładnie. Ale przejdźmy do odcinka południowego ulicy gdzie były kwadratówki. Niestety niektóre były awaryjne gdyż zmieniali jedne na inne z innej części miasto i td i tp. Zamieniali oprawy z klozem na oprawy bez klosza. Koło dzisiejszego banku Śląskiego wisiała nawet OUS-250 wersja próbna produkcji Polamu ale szybko ja zdjeli. Jedno jest pewne na Sokolskiej nie było opraw typu kwadratówka na dwie sodówki ani też nie było wersji na lampę rtęciowo-halogenkową OUH. W latach 90-tych rozpoczęto cząstkowe wymiany na oprawy Strada aż w 1995 roku cała ulica Sokolska była oswietlona oprawami Strada OUS-250. Oprócz wszystkich kwadratówek wymieniono wtedy wiszące od lat 70-tych oprawy OURW2250 oswietlajace jezdnię ulicy na odcinku od Chorzowskiej do Oblatów. OURW2250 oświetlały już tylko chodnik ulicy. Tak było do listopada 2000 roku kiedy to wracając z zajęć na uczelni spostrzegłem ekipę monterów wymieniajacą wszystkie oprawy zarówno OURW2250 jak i Strady na SGS102 Malagi. Od 2000 roku na Sokolskiej skończyła się era lamp rtęciowych. W 2006 roku przy okazji budowy trasy średnicowej wybudowano w ciągu Sokolskiej nowy wiadukt wraz z węzłem. Okolice wiaduktu oswietlają oprawy SGS305 (jezdnie) oraz oprawy parkowy Philipsa chodnik. Oto cała historia oswietlenia ulicy

Rys foto wizualno historyczny

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Katowice] Oświetlenie ulic dawniej i dziś

Postprzez andrzejlisek » 26 czerwca 2007, 22:47

Lata 60. to lata głębokiej komuny. Czy wtedy istniały w Polsce firmy Euro RTV AGD i Avanti które widać na budynku?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: [Katowice] Oświetlenie ulic dawniej i dziś

Postprzez neon44 » 26 czerwca 2007, 23:01

andrzejlisek napisał(a):Lata 60. to lata głębokiej komuny. Czy wtedy istniały w Polsce firmy Euro RTV AGD i Avanti które widać na budynku?


Oczywiście że ta firma nie istniała. To zdjęcie to wizualka na podstawie zdjęcia z dzisiejszych czasów. Ulica wtedy wyglądała tak samo tylko nie było reklam kiosków i tp. Niestety nie posiadam zdjęcia z tamtego okresu :cry:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Katowice] Oświetlenie ulic dawniej i dziś

Postprzez Paweł » 27 czerwca 2007, 00:45

andrzejlisek napisał(a):Lata 60. to lata głębokiej komuny. Czy wtedy istniały w Polsce firmy Euro RTV AGD i Avanti które widać na budynku?

:) To że może nie zauważyłeś że to fotomontaż to świadczy o tym jak świetne jest to dzieło Neona :D
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Katowice] Oświetlenie ulic dawniej i dziś

Postprzez neon44 » 27 czerwca 2007, 00:47

Paweł napisał(a):
andrzejlisek napisał(a):Lata 60. to lata głębokiej komuny. Czy wtedy istniały w Polsce firmy Euro RTV AGD i Avanti które widać na budynku?

:) To że może nie zauważyłeś że to fotomontaż to świadczy o tym jak świetne jest to dzieło Neona :D


Dzięki Pawle za słowa uznania :) Aczkolwiek jeśli chodzi o oprawy to fotomontaż ten oddaje stan faktyczny w tamtych latach i stanowi wartość historyczną :D
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Katowice] Oświetlenie ulic dawniej i dziś

Postprzez KaszeL » 27 czerwca 2007, 02:34

Ja się dałem nabrać. Neon, dobry jesteś. Jeszcze większe uznania dla Pawła i Andrzeja.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Katowice] Oświetlenie ulic dawniej i dziś

Postprzez elektryk » 22 lipca 2007, 12:25

A słupów nie zmieniano od początku?
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: [Katowice] Oświetlenie ulic dawniej i dziś

Postprzez neon44 » 22 lipca 2007, 12:32

elektryk napisał(a):A słupów nie zmieniano od początku?


nie. Może gdy w przyszłości zmienią na tej ulicy słupy to i oprawy ale to chyba jeszcze parę lat upłynie
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Katowice] Oświetlenie ulic dawniej i dziś

Postprzez elektryk » 22 lipca 2007, 13:34

Może na LUNY. LUN w większych miastach jest bardz mało. Tylko w Lublinie ich jest hoho... :|
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: [Katowice] Oświetlenie ulic dawniej i dziś

Postprzez neon44 » 22 lipca 2007, 13:54

elektryk napisał(a):Może na LUNY. LUN w większych miastach jest bardz mało. Tylko w Lublinie ich jest hoho... :|


Wątpię w Katowicach jest mało Lun. Wydaje mi się że będą to SGS305/306 Traffic Vision
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Następna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości