Parę pytań do profesjonalistów

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez MRP200 » 15 listopada 2018, 20:52

galad napisał(a):Wylutuj tranzystory i sprawdź miernikiem czy któryś nie jest uszkodzony, możesz też sprawdzić jakie tam siedzą tranzystory i jeżeli są śmiesznie tanie to wymienić "na pałę", niekiedy daje to dobre rezultaty, ja w swoim monitorze (przetwornica próbkowała i nie odpalała monitora) miałem dwie możliwości wymienić HOT-a, lub przed jego wymianą sprawdzić czy któryś kondensator nie stracił pojemności, wymieniłem na pałę wszystkie w okolicy WN i po pierwotnej stronie przetwornicy i monitor ruszył, działa już 2 rok po naprawie, co najlepsze kondensatory na 400V pozyskałem ze starych świetlówek :lol:

Druga sprawa, czy spotkał się ktoś z was z lampami Led filament z jednym pręcikiem led czyli 1W na gwinty E14 i E27 w bańkach B35 i A60/A55?
Jedyne co znalazłem to B35 E14 1W, ale trzeba od azjatyckich braci kupić całe 50 szt, a to koszt ok 140$

Tyle, że Adam wyraźnie napisał "kto by mógł to (urządzenie) naprawić", a nie pytał o dobre rady co i gdzie wlutować czy wylutować, bo nie każdy zna się na elektronice. Osoba obeznana w elektronice poradzi sobie bez tych dobrych rad.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Whites86 » 16 listopada 2018, 08:26

MRP200 napisał(a):
galad napisał(a):Wylutuj tranzystory i sprawdź miernikiem czy któryś nie jest uszkodzony, możesz też sprawdzić jakie tam siedzą tranzystory i jeżeli są śmiesznie tanie to wymienić "na pałę", niekiedy daje to dobre rezultaty, ja w swoim monitorze (przetwornica próbkowała i nie odpalała monitora) miałem dwie możliwości wymienić HOT-a, lub przed jego wymianą sprawdzić czy któryś kondensator nie stracił pojemności, wymieniłem na pałę wszystkie w okolicy WN i po pierwotnej stronie przetwornicy i monitor ruszył, działa już 2 rok po naprawie, co najlepsze kondensatory na 400V pozyskałem ze starych świetlówek :lol:

Druga sprawa, czy spotkał się ktoś z was z lampami Led filament z jednym pręcikiem led czyli 1W na gwinty E14 i E27 w bańkach B35 i A60/A55?
Jedyne co znalazłem to B35 E14 1W, ale trzeba od azjatyckich braci kupić całe 50 szt, a to koszt ok 140$

Tyle, że Adam wyraźnie napisał "kto by mógł to (urządzenie) naprawić", a nie pytał o dobre rady co i gdzie wlutować czy wylutować, bo nie każdy zna się na elektronice. Osoba obeznana w elektronice poradzi sobie bez tych dobrych rad.


Dokładnie ja ich nie sprawdze miernikiem bo nawet nie wiem jak. Cokolwiek on mi pokaże i tak nie bede wiedział o co chodzi
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez slaweklampy » 21 listopada 2018, 08:24

Do sprawdzenia elementów półprzewodnikowych, zwłaszcza większej mocy nie trzeba używać miernika. Wystarczy źródło napięcia stałego 5-15V, dioda LED i rezystor zapewniający prąd o wartości 10-20mA.

galad napisał(a):Druga sprawa, czy spotkał się ktoś z was z lampami Led filament z jednym pręcikiem led czyli 1W na gwinty E14 i E27 w bańkach B35 i A60/A55?
Jedyne co znalazłem to B35 E14 1W, ale trzeba od azjatyckich braci kupić całe 50 szt, a to koszt ok 140$


Jeśli nie musi być z jednym to można kupić mocniejszą np. 2W i spróbować zasilić ją przez kondensatorek o pojemności rzędu 100nF w celu zmniejszenia jasności. Zasilacze tych źródeł światła zwykle nie mają przetwornicy.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez galad » 26 listopada 2018, 21:50

Panowie, wkręciłem się już chyba na maksa w elektrykę i chciałbym sobie zrobić uprawnienie sep do 1 kV. Nigdy nie wiadomo kiedy się one mogą okazać przydatne. Myślę aby najpierw zrobić kurs, a przed samym kursem jeszcze samemu się dokształcić. Tu mam jedno pytanie czy znacie jakieś książki które w przytępny sposób traktują o elektryce?
Drugie zagdnienie robić uprawnienia elektryczne czy lepiej już elektryczne plus dozór?
Teraz które z 10 punktów są najistotniejsze? Wydaje mi się nr 2 i 10?
Zakładając że zdobędę te uprawnienia plus wiedzę, będę się mógł np zatrudić jako konserwator oświetlenia itp np w jakimś biurowcu, zakładzie przemysłowym?
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez kamil » 27 listopada 2018, 00:15

Z literatury polecam elektrotechnika stanisław bolkowski , a co do uprawnień to rób za jednym zamachem E i D no i obowiązkowo doedukuj się z przepisów bhp i kodeksu pracy bo komisja jest na to dosyć cięta ;) No i oczywiście zobacz sobie w internecie przykładowe pytania jakie mogą paść na egzaminie .
kamil
 
Posty: 452
Zdjęcia: 5
Dołączył(a): 28 lipca 2012, 23:36
Lokalizacja: nisko woj podkarpackie

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez MRP200 » 30 listopada 2018, 21:36

slaweklampy napisał(a):
galad napisał(a):Druga sprawa, czy spotkał się ktoś z was z lampami Led filament z jednym pręcikiem led czyli 1W na gwinty E14 i E27 w bańkach B35 i A60/A55?
Jedyne co znalazłem to B35 E14 1W, ale trzeba od azjatyckich braci kupić całe 50 szt, a to koszt ok 140$

Jeśli nie musi być z jednym to można kupić mocniejszą np. 2W i spróbować zasilić ją przez kondensatorek o pojemności rzędu 100nF w celu zmniejszenia jasności. Zasilacze tych źródeł światła zwykle nie mają przetwornicy.

Niestety kolego, ten patent nie przejdzie. Sprawdziłem posiadane filamenty ma E27 oraz E14 i wszystkie mają przetwornice.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez galad » 15 grudnia 2018, 18:07

Jakiś czas temu spaliła mi się lampa led.
Obrazek
Obrazek
Pomyślałem więc że przeprowadzę jej tuning i do tego celu zakupiłem na aliexpress taką diodę (już z wbudowanym zasilaczem beztransformatorowym).
Obrazek
Dioda podłączona luzem do sieci startuje z poborem prądu na poziomie 10W i po kilku sekundach moc maleje miałem ja luzem podłączoną ok 30s i moc spadła o połowę, według producenta dba o to scalak ograniczając prąd aby dioda się nie przegrzewała.
naprędce zrobiłem radiator z podkładek
Obrazek
Obrazek
Dioda przez dość długi czas pobiera ok 10-9W po czym moc maleje do ok 7,5W radiator z podkładek jest gorący i z trudem da się go utrzymać w dłoni.
Według was taki radiator wystarczy? czy lepiej kupić taką samą diodę ale o mniejszej mocy?
Diodę kupiłem u tego sprzedawcy
https://pl.aliexpress.com/item/YNL-LED- ... 5c0fbIuMew
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez KaszeL » 15 grudnia 2018, 18:55

Cześć,

Radiator absolutnie nie wystarczy niestety :( Musisz mieć coś sporo większego, koniecznie z żeberkami. Teraz diodka świeci tylko i wyłącznie dzięki bezwładności termicznej. Jak całość się już dogrzeje do stabilnej temperatury, to nie będzie w stanie odprowadzać ciepła z diody i jeśli faktycznie całość jest w jakiś sposób sterowana - to będzie świecić coraz słabiej.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez galad » 15 grudnia 2018, 19:04

Nie sądziłem że takie maleństwo wygeneruje takie ilości ciepła, cóż dioda pójdzie do wykorzystania gdzie indziej, a do tej lampy kupię jeszcze raz ale tym razem diodę 3W zobaczymy co tam się będzie dziać.
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Parę pytań do profesjonalistów

Postprzez Lampka » 15 grudnia 2018, 22:00

Dobry pomysł z tym sterowaniem jasnością i mocą za pomocą scalaków. Rozwiązanie raczej rzadko stosowane, chyba że w lepszych oprawach lub źródłach światła.
Jaki element ogranicza prąd tej diodki?
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości