Neony - dawniej i dziś

Wszystko o neonach

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez galad » 5 lutego 2019, 20:48

https://www.youtube.com/watch?v=OnEHD_cr8Zo minuta 6.31
Nie wiedziałem że PKP produkowało własne neony :shock:
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez Luk » 10 lutego 2019, 12:31

Pozostałość neonu na dawnym kinie Jutrzenka przy ul. Zygmunta Starego w Gliwicach.
Zdjęcia zrobiłem w kwietniu 2018 r.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez atreyu » 10 marca 2019, 14:23

galad napisał(a):https://www.youtube.com/watch?v=OnEHD_cr8Zo minuta 6.31
Nie wiedziałem że PKP produkowało własne neony :shock:


Produkowało :) Sam kupiłem stanowisko pompowe do produkcji neonów, które właśnie zbudowali kolejarze na własne potrzeby produkcji neonów PKP na terenie DOKP Gdańsk :)

Obrazek

Stanowisko bazowało na dwóch dwustopniowych pompach rotacyjnych TEPRO BL-8 i BL-30, oraz dyfuzji rtęciowej PDR-2,5. Za bombardowanie elektronowe odpowiadał transformator wykonany na zamówienie 15kV/1,5A. Po wielu modyfikacjach i przeróbkach stanowisko to jest w ciągłej eksploatacji, i świetnie sobie radzi. Transformator musiał być jednak przewinięty bo dostał przebicia od zawilgotniałych karkasów, pompy wymagały remontu i wymiany uszczelnień oraz frezowania gładzi, a dyfuzja po czyszczeniu i dolaniu rtęci działa bezawaryjnie do dziś.

Tak przy okazji, mam pewien moralny dylemat. Nie wiem czy mogę "chwalić się" kolejnymi naszymi produkcjami. Do 2014 roku byłem tak jak większość z Was pasjonatem i kolekcjonerem neonów. Dziś stoję niejako po drugiej stronie, czyli wytwórców. Trochę głupio mi jest wrzucać fotki naszych prac będąc świadom że może to być uznawane za reklamę... Jeżeli tak jest to przepraszam z góry, ale dla mnie każdy neon więcej w przestrzeni miasta jest wartością samą w sobie.
http://neony.gdynia.pl
atreyu
 
Posty: 77
Zdjęcia: 5
Dołączył(a): 5 czerwca 2011, 22:24
Lokalizacja: Gdynia

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez trojmiejski » 10 marca 2019, 15:31

Jak najbardziej chcemy kolejne fotki :) . U nas nie ma miejsca na reklamy w stylu, że ktoś się rejestruje tylko po to, żeby zapodać link do strony z jakimiś ledowymi cudami na kiju licząc, że na nas zarobi lub oferując klasyki za setki złotych jako oprawy loft. Nie ma problemu jak jest realizowany neon dla restauracji lub innego klienta i my zobaczymy efekt finalny (lub w trakcie prac) w postaci zdjęć na forum.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez atreyu » 10 marca 2019, 17:23

nasz nowy produkt - neonik elewacyjny dla nowo powstającej kawiarni SZMARAGDOWA u zbiegu ulic Władysława IV i Alei Piłsudskiego w Gdyni.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Neon zasilają trzy transformatory, a sterowany jest za pomocą zegara astronomicznego. Urządzenie włącza się o zachodzie słońca, a wyłącza się o północy. 24 metry szkła proszkowanego ręcznie starym DDR'owskim luminoforem N-40/R prod. VEB Leuchtstoffwerk Bad Liebenstein, pamiętającym jeszcze czasy masowej neonizacji miast. Podkłady liter płaskie z dibondu, a konstrukcja wsporcza z profilu alu.

A na koniec jako ciekawostka, tak wyglądała wizualizacja projektu.

Obrazek
Ostatnio edytowano 10 marca 2019, 22:47 przez atreyu, łącznie edytowano 1 raz
http://neony.gdynia.pl
atreyu
 
Posty: 77
Zdjęcia: 5
Dołączył(a): 5 czerwca 2011, 22:24
Lokalizacja: Gdynia

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez MRP200 » 10 marca 2019, 18:37

Widać, że reklamy neonowe przechodzą swoją drugą młodość. Z czasów młodości pamiętam reklamy neonowe, które można było spotkać nawet w mniejszych miejscowościach. Tyle, że z biegiem czasu reklamy te popadały w coraz większą ruinę, że w efekcie pozostawał tylko sam szkielet, praktycznie bez żadnej sprawnej rurki.
A fotki swoich projektów wrzucaj jak najbardziej.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez Gismot » 28 marca 2019, 15:30

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez Whites86 » 28 marca 2019, 16:38

to jest tak napisane ze nie rozumiem co to jest Wegarnik ? wegaznik ? czy co ?
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez Gismot » 28 marca 2019, 17:18

Whites86 napisał(a):to jest tak napisane ze nie rozumiem co to jest Wegarnik ? wegaznik ? czy co ?

Wegarnik
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: Neony - dawniej i dziś

Postprzez famabud » 30 marca 2019, 15:29

Whites86 napisał(a):to jest tak napisane ze nie rozumiem co to jest Wegarnik ? wegaznik ? czy co ?

Niektóre czcionki neonowe są kompletnie nieczytelne, najczęściej te udające pismo odręczne. :roll:
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Neony

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości