Skierniewice - miasto zmodernizowanych łych

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: Skierniewice - miasto zmodernizowanych łych

Postprzez kubaxxx » 23 grudnia 2019, 08:49

U mnie w mieście ledyzacja trwa już od kilku lat.Główne ulice już wszystkie świecą diodami,z tygodnia na tydzień ubywa na pozostałych ulicach opraw rtęciowych na rzecz zdemontowanych sodowych.Gdzie tylko dojrzę jakąś wyeksploatowaną rtęciówkę to za kilka dni zamiast niej wisi soda.Jedynie na terenach kolejowych jest jeszcze sporo rtęciowych głównie łyżek i to wszystkie czynne.
W artykule który przytoczyłeś piszą o dużej awaryjności starych rtęciowych opraw.Ciekawe,wymiana źródła co kilka-kilkanaście lat to duża awaryjność :roll:
Niestety powszechna ledyzacja jest nieunikniona,oświetlenie uliczna robi się,przynajmniej dla mnie coraz mniej interesujące.Dobrze że jest forum z tysiącami fotek do których zawsze można wrócić i nacieszyć oko ;)
Avatar użytkownika
kubaxxx
 
Posty: 719
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 kwietnia 2013, 10:20
Lokalizacja: Czechowice-Dz

Re: Skierniewice - miasto zmodernizowanych łych

Postprzez famabud » 23 grudnia 2019, 11:12

Awaryjność to nie tylko szybsze zużywanie sie lamp rteciowych ale tez usterki zasilania które jest równie wiekowe jak same oprawy.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Skierniewice - miasto zmodernizowanych łych

Postprzez mateusz » 26 grudnia 2019, 09:11

kubaxxx napisał(a):U mnie w mieście ledyzacja trwa już od kilku lat.Główne ulice już wszystkie świecą diodami,z tygodnia na tydzień ubywa na pozostałych ulicach opraw rtęciowych na rzecz zdemontowanych sodowych.Gdzie tylko dojrzę jakąś wyeksploatowaną rtęciówkę to za kilka dni zamiast niej wisi soda.Jedynie na terenach kolejowych jest jeszcze sporo rtęciowych głównie łyżek i to wszystkie czynne.
W artykule który przytoczyłeś piszą o dużej awaryjności starych rtęciowych opraw.Ciekawe,wymiana źródła co kilka-kilkanaście lat to duża awaryjność :roll:
Niestety powszechna ledyzacja jest nieunikniona,oświetlenie uliczna robi się,przynajmniej dla mnie coraz mniej interesujące.Dobrze że jest forum z tysiącami fotek do których zawsze można wrócić i nacieszyć oko ;)


To, że LEDyzacja postępuje to nawet całkiem dobrze... Ja zwracam uwagę już właściwie tylko na jakość i intensywność światła... Wygląd opraw LEDowych w większości przypadków mało mnie interesuje. Powszechny "minimalizm" który obecnie obowiązuje przy produkcji opraw to nie moje klimaty... W prawie 180-tys. Olsztynie po modernizacji w 2006-2007 roku jakieś 3/4 oświetlenia ulicznego stanowiły przez kilknaście lat MALAGI w wersji 70 i 100 W więc sporo opraw LEDowych, które pojawiły się przy okazji budowy linii tramwajowej tylko mnie cieszy.. (Oświetlenie LED zastosowano właściwie przy każdej przebudowywanej ulicy w związku z tą inwestycją). Dobrze, że Skierniewice modernizowane będą już w czasie "epoki LED"...
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Skierniewice - miasto zmodernizowanych łych

Postprzez qba » 5 stycznia 2020, 17:27

Przejeżdżałem dziś pociągiem przez Skierniewice i jeszcze trochę klasyków jest.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8339
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Skierniewice - miasto zmodernizowanych łych

Postprzez Lampka » 5 stycznia 2020, 17:57

mateusz napisał(a):... a czynne oprawy rtęciowe po 2020 r. pozostaną tylko na zdjęciach...


Dlaczego? Rtęciówki teoretycznie już od kilku lat nie mogą być wprowadzane na rynek, a nadal pełno ich jest. Natomiast MIXy są nadal produkowane i wprowadzane - ostały się jako lampy specjalne i są wkręcane wszędzie tam gdzie właścicielom nie chce się wymieniać opraw na ledowe / sodowe. Zatem nie sądzę żeby nagle z 2020 rokiem przyszła masowa wymiana wszystkiego na LED.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Skierniewice - miasto zmodernizowanych łych

Postprzez mateusz » 5 stycznia 2020, 19:04

To pewnie zależy od regionu Polski... W Olsztynie dla przykładu rtęciówki już wyginęły z większości lokalizacji... W parkach i na osiedlach najczęściej w ich miejsce wkręcane są LEDy (często "domowe", które oświetlają jedynie sam klosz od kuli albo OCP z daszkiem) chociaż w wielu lokalizacjach już wyleciały całe oprawy, nawet w całkiem dobrym stanie (np. OCP) na rzecz LEDowych. Podobnie na osiedlach... tutaj wkręcano do OUR 125 również LEDy przez ostatnie 2-3 lata, ostatnio już masowo wymieniają oprawy na sodowe 70 W.... Na terenach prywatnych jest podobnie, właściwie już bardzo dawno nie widziałem aby gdzieś była wkręcony nowy LRF, WLSP czasami się jeszcze zdarza.... W Skierniewicach była o tyle lepsza sytuacja, że tutaj przeważająca większość opraw była przerobiona na sodę albo świeciła z Peningami, które to źródła powinny być cały czas powszechnie dostępne.
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Skierniewice - miasto zmodernizowanych łych

Postprzez DarekG » 8 stycznia 2020, 22:58

W Skierniewicach jeszcze kompleksowej modernizacji nie było mimo że miała być przeprowadzona w 2018 roku. Powód. Brak dofinansowania jak i spore koszty ponieważ w Skierniewicach okazuje się że nie tylko oprawy ale i w większości reszta infrastruktury wymaga wymiany jak słupy, kable zasilające itd.
Nowe oświetlenie Led za to pojawia się w remontowanych ulicach. Niedługo zniknie kilka łyżek z ulicy Rawskiej ponieważ zaczyna się przebudowa tejże ulicy.
Miłośnik świetlówek liniówek i opraw ulicznych ;)
Avatar użytkownika
DarekG
 
Posty: 1189
Zdjęcia: 162
Dołączył(a): 22 lutego 2011, 10:29
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka

Re: Skierniewice - miasto zmodernizowanych łych

Postprzez Lampka » 9 stycznia 2020, 11:59

Czyli proces jak m.in w Gliwicach przed powszechną ledyzacją miasta. Remontowane skrzyżowania lub ulice wyposażano w LEDy, chociaż pojawiły się też modernizacje na MH.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron