Żyrandole w czasach PRLu

oświetlenie wnętrz mieszkalnych

Re: Żyrandole w czasach PRLu

Postprzez Beton » 3 grudnia 2019, 01:35

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Żyrandole w czasach PRLu

Postprzez qba » 3 grudnia 2019, 08:29

Polam Wilkasy. Ewentualnie te na 5 kloszy mogą być Polam Bielsko, bo mają nieco inną podsufitkę. Często jeden typ żyrandola powstawał w kilku zakładach. Ale ten potrójny z fasonami jest z Wilkas. Identyczna podsufitka była w żyrandolu u mojej babci.
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żyrandole w czasach PRLu

Postprzez slaweklampy » 10 grudnia 2019, 17:09

Mój wujek miał podobny jak z ostatniego zdjęcia beton żyrandol w bloku z wielkiej płyty.

Taki tam żyrandol z lat 60 lub 70.

Obrazek

Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Żyrandole w czasach PRLu

Postprzez Gismot » 31 lipca 2020, 15:08

Obrazek

Klosze nie są oryginalne.
Obrazek
Obrazek

Doprowadzenie zasilania, przewody w pojedynczej izolacji.
Obrazek

Oryginalna instalacja elektryczna. Łączenia przewodów są zabezpieczone taśmą bawełnianą.
Obrazek
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Re: Żyrandole w czasach PRLu

Postprzez qba » 15 października 2020, 19:27

Zwis firmy Reflex projektu Tomasza Rudkiewicza. Popularne oprawy wiszące, pojawiły się na rynku w 1982. Było kilka wersji odbłyśników. Wersja z regulacją i bez regulacji. Różne kolory. Lakiery do nich brano z FSO, stąd często miały identyczne kolory jak ówczesne maluchy i polonezy. Właściciel firmy Reflex inżynier Adam Kowalczyk produkował te oprawy niemal chałupniczą metodą, w swoim zakładzie rzemieślniczym. Okazały się sukcesem rynkowym, sprzedawały się jak świeże bułeczki. Były też scenografią wielu produkcji filmowych ( m.in Dekalogu i serialu " W Labiryncie"). W pewnym momencie drogi projektantów i właściciela firmy Reflex rozeszły się. W niezbyt miłych okolicznościach. Pan Kowalczyk w pewnym momencie uznał, że projektanci nie są mu do niczego potrzebni i zaczął sam kontynuować produkcję opraw w nieco zmienionej formie. W 2015 roku Tomasz Rudkiewicz przywrócił oprawy Reflex do produkcji.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żyrandole w czasach PRLu

Postprzez mateusz » 18 października 2020, 17:29

Rzeczywiście - to dość popularny wzór. Nie przypuszczałem, że te oprawy były produkowane metodą "warsztatową" Rozumiem, że ta Twoja to oryginalna wersja, przywrócona do produkcji przez P. Rudkiewicza ? Wygląda na nową..
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5005
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Żyrandole w czasach PRLu

Postprzez qba » 18 października 2020, 18:06

Moja jest z lat 80. Rzeczywiście jak na prawie 40 lat w dobrym stanie. Ta forma klosza nie została akurat przywrócona. Wrócono do wersji dużej, w kształcie miski, takiej wąskiej jakby wiadro i stożkowatej, ale głębszej od mojej. Pojawiły się też nowe lakierowania, jak miedź lub mosiądz. Współczesne Reflexy można spotkać w niektórych Żabkach, znam też jedną spaggeterię w Poznaniu gdzie wiszą.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żyrandole w czasach PRLu

Postprzez karolo » 11 listopada 2020, 20:58

Dzień dobry wszystkim.
Od jakiegoś czasu zainteresował mnie temat wewnętrznych opraw oświetleniowych, może nie tyle od strony techniki, co raczej wzornictwa, z naciskiem na to co wytwarzał kiedyś przemysł krajowy, co też sprowadziło mnie na niniejsze forum :)
O ile z produktami Polamaów różnego rodzaju jak i wytworami wielu z tych rozsianych po kraju spółdzielni, których kiedyś było sporo stykałem się gdzieś tam przy różnych okazjach od dziecka, o tyle czasami przypadkowo wpada człowiekowi w ręce coś enigmatycznego, co trudno określić, niepodpisanego, albo niekonkretnie oznaczonego jeśli chodzi o miejsce produkcji, co zresztą tyczy się nie tylko oświetlenia, ale też innych czasami całkiem ciekawych w swojej formie przedmiotów użytkowych.
Jakiś czas temu trafił do moich rąk taki, nawet dość ciekawy, polski kinkiet z lat bodajże 70-80, na którego tabliczce znamionowej widnieje logo niejakiego PZM. Poszukiwania w necie, doprowadziły mnie po jedynych kilku archiwalnych zdjęciach lamp tego producenta wystawianych na różnych portalach sprzedażowych do informacji, że wytwarzał on jeszcze żyrandole będące odpowiednikiem mojego kinkietu (uznałem, że może ten wątek będzie odpowiedni do zadania mojego pytania, bo jednak żyrandole to coś chyba częściej może rzucić się w oczy), ale też lampy podłogowe i stołowe.
Moje pytanie brzmi czy ktoś może zetknął się z tą nazwę i potrafi rozszyfrować nazwę tego wytwórcy? Albo może ma jakieś skojarzenia, które mogą naprowadzić na jakiś trop?
Obrazek
karolo
 
Posty: 2
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 października 2020, 19:38

Re: Żyrandole w czasach PRLu

Postprzez qba » 4 maja 2021, 09:22

PZM to poznańskie zakłady metalowe. Mam kinkiet tej produkcji. Później znane jako Lumet, a potem Polam Poznań.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Żyrandole w czasach PRLu

Postprzez Gismot » 14 sierpnia 2022, 23:49

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Gismot
 
Posty: 876
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 maja 2014, 20:10
Lokalizacja: Głogów\Zielona Góra

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Mieszkania i domy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości