Lampki choinkowe

A więc wszystko to, co nie specjalnie pasuje powyżej

Re: Lampki choinkowe

Postprzez zdzichu » 28 grudnia 2020, 17:52

Wyroby z bazarów swoją jakością sprawiają wrażenie jakby miały porazić prądem albo spalić mieszkanie nawet niepodłączone do prądu, więc trzymam się od tego z daleka.
zdzichu
 
Posty: 72
Dołączył(a): 1 marca 2016, 20:12

Re: Lampki choinkowe

Postprzez Elektroservice » 28 grudnia 2020, 19:12

Myślę, że na allegro i olx da się bez większego problemu zapasowe żarówki o stosownych parametrach zdobyć ;)
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Lampki choinkowe

Postprzez famabud » 28 grudnia 2020, 21:38

zdzichu napisał(a):Wyroby z bazarów swoją jakością sprawiają wrażenie jakby miały porazić prądem albo spalić mieszkanie nawet niepodłączone do prądu, więc trzymam się od tego z daleka.

Te marketowe też na kolana nie powalają ;)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Lampki choinkowe

Postprzez Lampka » 29 grudnia 2020, 10:11

Bazarowe lampki mają podobną jakość co marketowe, pochodzą zwykle z tych samych chińskich źródełek :P Natomiast pamiętam swego czasu jak razem z jakimiś gazetami były dorzucane przed świętami komplety lampek choinkowych na żarówkach wtykowych, które zawierały po kilka - kilkanaście żarówek, wpasowanych w takie plastikowe "kołnierzyki", które lubiły się potem przytapiać. Ciekawostką jest fakt, że owe lampki migały, zapalając się i gasnąć, a za takie działanie odpowiadał bimetal, umieszczony w jednej z żarówek :) Pod wpływem nagrzewania się żarnika, bimetal rozłączał układ, potem stygnąc powracał, zaświecając komplet z powrotem i taki cykl powtarzał się w kółko. Jakość i bezpieczeństwo tych lampek pozostawiało wiele do zyczenia, ale mam taki komplet jeden jako ciekawostkę ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6556
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampki choinkowe

Postprzez qba » 29 grudnia 2020, 18:20

Coś takiego kojarzę z początku lat 90, ale były to dość spore komplety, małe żarówki, ale jeszcze otoczone plastikowym "kryształkiem" i po zapaleniu świeciły początkowo ciągle, a jak się trochę nagrzały to gasły i zapalały się, ale nie dało się regulować częstotliwości migania. U mnie w podstawówce było tych kompletów dość sporo.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8339
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Lampki choinkowe

Postprzez Elektroservice » 30 grudnia 2020, 00:48

Było takie coś, mieliśmy też taki komplet. W porównaniu z późniejszymi chińskimi dziadostwami jakość wykonania była bardzo przyzwoita. Można było wyeliminować miganie zastępując żarówkę z bimetalem zwykłą. Regulować tego migania nie szło z uwagi na to że zastosowano właśnie bimetal.
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Lampki choinkowe

Postprzez Lampka » 3 stycznia 2021, 01:30

Słyszałem, że były to właśnie pierwsze chińskie lampki z funkcją migania, właśnie sprowadzane do nas od lat 90-tych. Ja ten mój komplet dostałem z jakąś "domową" gazetą (to był jakiś brukowiec, ewentualnie kolorowe pisemko typu "Pani Domu"), było to bodajże w 2002 lub ewentualnie w 2003 roku. Nie wykluczone, że jakbym pogrzebał na działce, to znalazłbym jeszcze z tego opakowanie. Żaróweczkę z bimetalem można łatwo rozpoznać po dość znacznym okopceniu (trochę tych cykli już narobiła przez różne święta).
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6556
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampki choinkowe

Postprzez Kolekcjoner93 » 24 grudnia 2021, 00:26

Witam po długiej przerwie, w tym roku jak i ubiegłym zmontowałem po raz kolejny lampki z użyciem neonówek tylko do pomarańczowych dołożyłem jeszcze zielone i w porównaniu z poprzednimi zamiast jednego rezystora są dwa po jednym na elektrodę w razie zniszczenia neonówki i możliwości pracy takowej pod napięciem. Chodzi o to by nie było ryzyka że ktoś się dotknie bezpośrednio fazy. Zastosowany został też przewód o grubszej izolacji jak i koszulki termokurczliwe z klejem, tak więc całość jest dość pancerna. :)
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia wszystkim ;)
Kolekcjoner źródeł światła i sprzętu do ich uruchamiania.
Avatar użytkownika
Kolekcjoner93
 
Posty: 334
Zdjęcia: 156
Dołączył(a): 25 czerwca 2011, 17:42

Re: Lampki choinkowe

Postprzez Alek » 26 grudnia 2021, 14:25

Ja także witam po bardzo długiej przerwie. W tym roku zrobiłem sobie takie lampki:

https://www.youtube.com/watch?v=bnUjZG0miGM&t=1s

Z uwagi na ograniczenie dodawania załączników do 50 bajtów, po szerszy opis odsyłam tutaj:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewt ... highlight=
Alek
 
Posty: 73
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 17 marca 2012, 11:24

Re: Lampki choinkowe

Postprzez latarnik » 26 grudnia 2021, 15:13

Niewątpliwie przebija to każde domowo-rzemieślnicze lampki choinkowe z neonówek ;) Gratuluję sprzętu, pomysłowości, cierpliwości - wyszło super! :)
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne rodzaje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości