Wasze urzadzenia pomiarowe .

Dyskusja na tematy dowolne

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez Elektroservice » 3 stycznia 2021, 15:31

Niedawno od znajomego dostałem miernik LAVO 1 :) Wizualnie stan bdb- (ten minus to lekko powycierana tabliczka na spodzie obudowy oraz z niezrozumiałego dla mnie powodu wydrapana data produkcji miernika), niestety miernik jest niesprawny :( Póki co sprawdzałem tylko pomiar napięcia i na żadnym z zakresów miernik w ogóle nie reaguje :roll:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez MRP200 » 5 stycznia 2021, 11:59

Sprawdź omomierzem, czy jest przejście pomiędzy gniazdem "+" a dowolnym gniazdem zakresu woltomierza albo gniazdem "1,5 mA" . Jeżeli jest, to możliwe, że masz uszkodzony ustrój pomiarowy. Ustrój można sprawdzić omomierzem na wyższym zakresie, jednak przed pomiarem trzeba odlutować jeden z przewodów prowadzących od ustroju do układu.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez slaweklampy » 16 lutego 2021, 10:13

Miernik C435 prod. ZSRR, woltomierz działa, uszkodzona była wskazówka, wystarczyło wyprostować.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pomiar naładowanego do pełna akumulatora AGM 12V

Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez amisiek » 22 maja 2021, 10:27

Kto z Was korzysta z dwubiegunowego wskaźnika/próbnika napięcia i obwodu (Fluke T-130, Voltcraft vc-55, UNI-T)? Jeśli tak, to jaki to jest przyrząd?
Bo mam nadzieję, że dwóch żarówek szeregowo w mydelniczce już nikt nie używa ;)
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez MRP200 » 22 maja 2021, 23:30

amisiek napisał(a):Kto z Was korzysta z dwubiegunowego wskaźnika/próbnika napięcia i obwodu (Fluke T-130, Voltcraft vc-55, UNI-T)? Jeśli tak, to jaki to jest przyrząd?
Bo mam nadzieję, że dwóch żarówek szeregowo w mydelniczce już nikt nie używa ;)

"Mydelnicznka" okazuje się nadzwyczaj pewnym próbnikiem. Mam takowy.
W firmie "energetycy" mają na wyposażeniu próbniki firmy Fluke, ale typu nie podam, bo nie znam. Te próbniki są co jakiś czas wymieniane na nowsze.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez KaszeL » 23 maja 2021, 11:55

Ja jestem trochę zmanierowany, uważam że do pracy narzędzia muszą być z górnej półki. Jak ktoś sobie amatorsko od czasu do czasu pogrzebie, to ten Voltcraft VC-55 to idealny wyrób, szczególnie że oni tego miernika dla siebie nie robią. Natomiast zawodowo do pracy moim zdaniem tylko Fluke T-130. Na innym po prostu bałbym się polegać.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8656
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez litak1 » 24 maja 2021, 21:02

Tylko że ten przechwalony przez wszystkich FLUKE ma kłopot z pomiarem napięcia zmiennego jednopołówkowego i błędnie podaje to napięcie jako AC, i przy diagnostyce np. silników z hamulcami stałoprądowymi trzeba używać innego narzędzia, poza tym jego wytrzymałość mechaniczna (szczególnie plastiku wyświetlacza) jest kiepska i potrafi sam pękać (ssycha się czy coś). Dużo przyjemniejszym urządzeniem(chociaż nie bez wad) jest sonel seria P. Jest dużo szybszy od Fluka i bez problemu rozpoznaje napięcia stałe pulsujące itd. przydatny jest nawet przy diagnostyce końcówek mocy falowników bo przy lekko zmniejszonej częstotliwości pulsuje naprzemiennie kontrolka + i -,... Fluke też tutaj wymięka...
Fluke na plus ma wytrzymałość sond pomiarowych i kabel łączący (chociaż jest zbyt twardy) Sonele szczególnie te starsze niestety miały problemy z wytrzymałością sond, były zbyt cienkie i delikatne, w nowszych to poprawili (inna konstrukcja) ale nie miałem z nowym do czynienia.
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez dpo9 » 24 maja 2021, 21:46

amisiek napisał(a):Kto z Was korzysta z dwubiegunowego wskaźnika/próbnika napięcia i obwodu (Fluke T-130, Voltcraft vc-55, UNI-T)? Jeśli tak, to jaki to jest przyrząd?
Bo mam nadzieję, że dwóch żarówek szeregowo w mydelniczce już nikt nie używa ;)


Od kilku lat posługuję się UNI-Tem UT15C. Miernik działa poprawnie, jest dość wygodny w użytkowaniu (dobrze wykonana osłona na sondy z możliwością schowania nakładek, pewne mocowanie sondy do miernika) i trwały mechanicznie. Do wad należy zaliczyć zawyżone wskazanie pierwszego cyklu pomiaru AC oraz wbudowaną latarkę - to akurat dla mnie zupełnie nieistotne, bo zazwyczaj posługuję się czołówką.
Wielką zaletą próbnika z dwóch żarówek tablicowych - "mydelniczkowego" jest prąd wymuszany w mierzonym obwodzie - kiedyś w ten sposób zlokalizowałem nietrwały kontakt w listwie zaciskowej - pomiar zwykłym miernikiem wykazywał poprawne napięcie.
dpo9
 
Posty: 17
Dołączył(a): 24 marca 2021, 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez amisiek » 26 maja 2021, 19:54

dpo9 napisał(a):Od kilku lat posługuję się UNI-Tem UT15C. Miernik działa poprawnie, jest dość wygodny w użytkowaniu (dobrze wykonana osłona na sondy z możliwością schowania nakładek, pewne mocowanie sondy do miernika) i trwały mechanicznie. Do wad należy zaliczyć zawyżone wskazanie pierwszego cyklu pomiaru AC oraz wbudowaną latarkę - to akurat dla mnie zupełnie nieistotne, bo zazwyczaj posługuję się czołówką.

Na czym polega to zawyżone wskazanie? Pierwszy pomiar jest błędny, a drugi po chwili już jest poprawny? Czy rotacja faz pokazana źle, a po chwili dobrze?

dpo9 napisał(a):Wielką zaletą próbnika z dwóch żarówek tablicowych - "mydelniczkowego" jest prąd wymuszany w mierzonym obwodzie - kiedyś w ten sposób zlokalizowałem nietrwały kontakt w listwie zaciskowej - pomiar zwykłym miernikiem wykazywał poprawne napięcie.

O, to bardzo ważne, zwłaszcza przy aluminiowych instalacjach. Dodatkowo powinno wywalić różnicówkę gdy trzeba. Jeszcze gdzieś mam taką mydelniczkę ;)
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Wasze urzadzenia pomiarowe .

Postprzez dpo9 » 26 maja 2021, 20:22

Miernik odświeża wskazania na wyświetlaczu z częstotliwością około 1Hz, pierwsze wskazanie jest zawsze zawyżone - np. pomiar wykonany w tej chwili : 580 ; 240; 238; 238 ;238 ;238 ... Efekt występuje na prądzie zmiennym i na stałym i dotyczy tylko wyświetlacza - linijka od początku wskazuje poprawnie. Kierunek wirowania lub biegunowość prądu stałego (dodatkowo - sygnalizacja akustyczna odwróconej polaryzacji DC) zawsze są pokazywane poprawnie od początku pomiaru.
dpo9
 
Posty: 17
Dołączył(a): 24 marca 2021, 13:28
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Off-Topic

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron