[Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 8 stycznia 2022, 18:59

Oprawy Aries na dużym placu łączącym się z Monciakiem też do 2013, 2014 lub 2015 miały sodę, lecz ktoś poszedł wtedy po rozum do głowy i wymienił na metalohalogeny.

Wymiana Strad na Ambary jest procesem postępującym, ale niejednolicie. Choćby kwiaty na wylocie w kierunku Gdańska, w 2020 był prawie same Strady, jeszcze latem trzy słupy zrobili na komplet Ambarów, kolejny 4xAmbar plus 2xStrada na środkowych wysięgnikach, a dalej pojedyncze podmiany na Ambary. Do jakiegoś momentu w 2021 tak było, potem kolejne sztuki przerobili na komplet Ambarów, w tym ten co miał dwie Strady na środkowych wysięgnikach, a zaś względem kolejnego kwiata dalej po raz kolejny zastosowali kombinację 4xAmbar plus 2xStrada. Oczywiście nie wszystko przerobili, nadal są tam Strady.

Podobnie swego czasu były niedobitki usodowionych OURW i te zaś wymienili na Sintry.

W sumie w Trójmieście było sporo przypadków zamiany sodowych OURW i innych klasyków na nowsze oprawy sodowe po to, żeby wkrótce i tak to na LEDy wymienić. Moim zdaniem sensowniej by było się powstrzymać trochę i wymienić od razu na LEDy.

Co do świetlówek to tu stare zdjęcia skombinowane z NAC:
Monciak oświetlony świetlówkowo:
Obrazek

Miejsce gdzie później postawiono kwiaty łyżkowe:
Obrazek

Aleja wzdłuż morza oświetlona obecnie Schreder Perla, kiedyś były tam takie parkówki świetlówkowe:
Obrazek

Kolejne OUSF:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez czaszkus » 11 stycznia 2022, 19:50

Dziś jeden z bloków na gdańskim Przymorzu cofnął się o epokę. Metalohalogen w Maladze został zastąpiony sodą. Przypadek do obejrzenia na ulicy Lumumby.
czaszkus
 
Posty: 52
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 5 maja 2018, 08:01
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 30 marca 2022, 21:04

Znalezione filmy na YT przedstawiające Gdynię w 1993, na początku widać kwiaty 10xOURW koło dworca, 4:12 betoniaki z OUKSami na Skwerze Kościuszki, potem kwiaty 8xłyżka, 5:00 skrzyżowanie Świętojańskiej z 10 Lutego, widać nieistniejący kwiat 10xOURW:



Tu zaś 0:38 zjazd Wielkopolską, od 4:44 jazda SKM gdzie widać słupy kwiatów oświetlających plac w miejscu którego obecnie jest centrum handlowe Klif:



Na początku okolice UM, wygląda na to, że wtedy ul. Bema była częściowo oświetlona ORZ-4, a niektóre OURW pojawiły się wtórnie (egzemplarze zdemontowane z innych miejsc i usodowione), 6:20 ul. Starowiejska, potem Plac Kaszubski, 7:19 duże zbliżenie na nieistniejący kwiat przy skrzyżowaniu Świętojańskiej z 10 Lutego:



Tu jest ciekawie z nocnym widokiem, przede wszystkim już wtedy Świętojańska była sodowa choć wysoce wymieszana z rtęciówkami, kwiat przy UM rtęciowy, co się nie spodziewałem, wygląda na to, że od 1:46 i dalej widać kwiat przy skrzyżowaniu Władysława IV z 10 Lutego świecący sodowo, w czasach OURW, przed SGS203, gdy reszta Władysława IV była jeszcze rtęciowa, 2:56 zjazd Kielecką w dół, dalej kwiaty OURW na Śląskiej, 10 Lutego



Dużo kwiatów na Śląskiej:



1:50 kwiaty 10xOURW na Władysława IV, OCP koło pogotowia (później zastąpione mlecznymi kulami, a teraz są LEDy Philipsa), 5:27 widać OUR-125 w marinie jachtowej:

Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 30 marca 2022, 23:05

Ciekawa sprawa z tym świecącym na pomarańczowo kwiatem. Penningi? Czy usodowione oprawy? Choć jego lokalizacja wyjaśnia poniekąd mocniejsze i w innym odcieniu lampy.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8339
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 31 marca 2022, 10:02

Myślę, że mogły to być Penningi, 1993 to było jeszcze przed masową konwersją na sodę w Gdyni. Poza tym jest znany precedens, zacytuję klasyczne tutaj zdjęcie ponownie:
Obrazek

Zaskakuje mnie, że tak wcześnie usodowiono kwiat w tym miejscu, reszta Władysława IV była wtedy rtęciowa.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 31 marca 2022, 22:24

Jeszcze sprawa dwóch kwiatów w miejscu, gdzie jest CH Klif, to nawet zrobiłem im zdjęcie w 1995, bo jak jechałem z klasą na wycieczkę tam był chwilowy postój. Były na nich 10x OURW 250/1 lub 400/1. Sam plac zarośnięty i nieużywany, ale lokalizacja wydaje mi się trafna, bo też obok były tory kolejowe. Dwa lata później kwiatów już nie było. Niestety zdjęcie gdzieś przepadło. Przy dużym szczęściu może uda mi się odnaleźć kliszę.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8339
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez mateusz » 3 kwietnia 2022, 15:00

To te zdjęcia udało Ci się zrobić chyba niedługo przed rozpoczęciem budowy Klifu :) Ja szczerze mówiąc kompletnie nie pamiętam tego co było w miejscu tego centrum handlowego ale domyślałem się, że właśnie jakiś plac.. Swoją drogą Klif to było bodajże pierwsze (jedno z pierwszych ?) centrów handlowych w Trójmieście. Ja je pamiętam z wczesnego dzieciństwa czyli z końcówki lat 90 jakie robiło wrażenie zaraz po otwarciu :) Dużo później zostało zmodernizowane i rozbudowane ale na pewno jeszcze w 2008 r. miało wystrój rodem z lat 90 :) Chyba w podobnym czasie budowany był jeszcze w Gdyni Batory.
Jeszcze jedna rzecz, która mnie zastanawia to czy w Trójmieście kiedykolwiek występowały masowo kwadratówki w oświetleniu ulicznym, na kwiatach ? Bo ja z oświetlenia ulicznego to kojarzę tylko jakieś kwadratówki jako doświetlenie przejść dla pieszych na Grunwaldzkiej mniej-więcej na wysokości Manhattanu... W sumie to trochę dziwne
Pozdrawiam ,
Avatar użytkownika
mateusz
 
Posty: 5011
Zdjęcia: 544
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 15:42
Lokalizacja: Olsztyn

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 3 kwietnia 2022, 17:43

Akurat to nie są moje zdjęcia tylko znalezione filmy użytkownika YT którego personalnie nie znam. Kanał użytkownika: https://www.youtube.com/user/sulek100/videos

Masowo kwadratówki nie występowały, w sumie jedynym znanym przypadkiem kiedy kwadratówki występowały w oświetleniu ulicznym na dużych kwiatach W OGÓLE to był ten okres przejściowy koło dworca w Gdyni:
http://phototrans.pl/14,739142,0,______ ... 12073.html

Poza tym to tylko niskie słupy miejskie, a tereny przemysłowe z kwiatami kwadratówek w dzielnicy Pogórze w Gdyni to osobny temat.

Na poniżej widocznych słupach z dwoma wysięgnikami zastąpiono Strady używanymi SL-100 z sodą. Na razie zdjęć nie mam, jak będę miał chwilę to coś ogarnę.
trojmiejski napisał(a):Fotorelacja z Sopotu, a przede wszystkim z Dolnego Sopotu. (...) Ten jednokierunkowy fragment ul. Bitwy pod Płowcami wcześniej był oświetlony sodowymi M-250A, teraz są Egery:
Obrazek

Widoczne tutaj niedobitki Strad są na ul. 3 Maja:
Obrazek

Widok w kierunku skrzyżowania 3 Maja i Grunwaldzkiej:
Obrazek


Moim zdaniem działanie o tyle bez sensu, że docelowo i tak 3 Maja będzie zledyzowana:
https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Pr ... 64897.html
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez trojmiejski » 11 kwietnia 2022, 20:07

Inny film tego samego autora co wcześniej znalazłem podczas wyszukiwań na YT, tym razem Sopot w 1993. Widać OCP na Molo, przewieszki Mesko nad Monciakiem i co wcześniej nie wiedziałem, okazuje się, że kwiaty na Monciaku między łyżkami, a M-250A miały pomiędzy jeszcze OURW2250 (1:28):

Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10943
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Trójmiasto] Oświetlenie zewnętrzne

Postprzez qba » 12 kwietnia 2022, 06:03

Ja pamiętam, że na kwiatach 10 łyżek przed molo były pośród nich pojedyncze OURW250/1. Jeszcze w kwestii sodowych kwiatów, to choć w Trójmieście bywałem często w latach 1989-93, to moja pamięć jakoś zupełnie nie zarejestrowała tych pojedynczych kwadratówek na kwiatach przed dworcem, choć tam bywałem i pamiętam kwiaty.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8339
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości