Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Sposoby oswietlenia ulic. Dyskusje na temat opraw i źródeł światła stosowanych w oswietleniu ulicznym

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez Paweł » 11 stycznia 2022, 22:02

Wrócę do tematu bardzo ciepłych LED. Nie ma takich w al. Krakowskiej, w Warszawie są wzdłuż jezdni ul. Grójeckiej w rejonie przebudowanego w 2020 roku skrzyżowania z ul. Harfową i Racławicką w oprawach DigiStreet https://szrm.pl/inwestycjebrdrogowe/gal ... a_2021_r//


Philips oprócz matryc soczewek zmieniających barwę na 1800K (oznaczenie barwy 518 ClearStar WW - diody 3000K) i 2000K (oznaczenie barwy 420 ClearStar NW - diody 4000K) oferuje nawet barwę 1000K dla oświetlenia okolic miejsc gdzie żyją nietoperze (oznaczenia barwy 510 i 610 ClearField) czyli niemal czerwone światło.

Obrazek



Natomiast 2200K (zalecane m.in. dla terenów rezerwatów przyrody czy obserwacji astronomicznych) są dostępne w coraz większej ilości popularnych opraw drogowych np. Schreder czy LUG.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez KaszeL » 11 stycznia 2022, 22:17

OMG czyli nawet odwzorowanie barw tych LEDów dostosowują do zastępowanych sodówek Ra 50 i 40 to coś czego się nie spodziewałem po ledach. No ale widać człowiek całe życie się uczy.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez trojmiejski » 12 stycznia 2022, 13:28

Jako, że jest tu wykorzystany filtr to pewnie dlatego oddanie barw jest takie niskie. Interesujące, że na tym skrzyżowaniu z Grójecką wykorzystano oprawy z filtrem, lecz ze względu na okoliczności był sens tutaj zejść z temperaturą barwową nawet poniżej 2200K. Nie jestem pewien, ale wydaje mnie się, że oprawy Schredera i LUG to realizują 2200K bez filtra, po prostu dobrany jest odpowiedni luminofor do diod.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez Lampka » 12 stycznia 2022, 19:10

Ciekawe odkrycie, jak dla mnie zastosowanie diod świecących tą "sodową" barwą wydawało mi się najbardziej realne, ponieważ są takie diody - sam kupiłem już parę lat temu dość sporo takich diodek mocy do testów. Po prostu zwykła dioda 3W, która emituje źółtawo - bursztynowe światło, na oko praktycznie nie do odróżnienia od zwykłej sody. Albo jest to kwestia luminoforu, albo po prostu jest to standardowa bursztynowa dioda o dużej skuteczności. Kiedyś mogę wrzucić fotki, choć pewnie mój aparat nie odda tego koloru, barwa taka bardziej cytrynowa, bardziej jak SOX, ale oddawanie kolorów nie jest zerowe, może być mniej więcej na takim poziomie jak w zwykłej sodówce.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez litak1 » 12 stycznia 2022, 20:44

Przy zastosowaniu filtra odcinającego krótsze promieniowanie, przy dobrych diodach pasmo może być nawet liniowe, a przez to odwzorowanie barw może być zaskakująco wysokie (nieporównywalne ze spektrum lamp sodowych) teoretycznie może być równe 100, mimo że świeci na poziomie 1800K. Podobnie jak żarówka która pomimo odwzorowania 100 nie ma nic wspólnego ze światłem słonecznym
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez qba » 13 stycznia 2022, 00:10

N jarmarku świątecznym w Poznaniu były naświetlacze z LED o sodowej barwie. Praktycznie nie do odróżnienia od sodówek .
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez famabud » 13 stycznia 2022, 14:57

W przypadku Lublina na 99% są to diody z luminoforem. Maja o wiele lepsze CRI od lamp sodowych. Nie posiadają również filtra na szybie ani na soczewkach.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez trojmiejski » 13 stycznia 2022, 20:19

Czyli pewnie 2200K, w powszechnym użyciu wartość graniczna dla diod z luminoforem (choć jak było wspomniane są inne opcje teoretyczne jeśli chodzi o dobór diod, ale w praktyce producenci poszli drogą jaką poszli). Filtr jest potrzebny dla wartości poniżej 2200K.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez Lampka » 14 stycznia 2022, 02:26

Te moje diody ktore mam są w barwie 2000K, barwa jest typowo sodowo - cytrynowa więc nie sądzę żeby to było coś powyżej 2000K. Jak już to prędzej diody bursztynowe wysokiej sprawności, chyba że są to diody które mają już soczewkę zmieniającą barwę wbudowaną we własną konstrukcję.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Diody LED w oświetleniu ulicznym - to teraźniejszość

Postprzez Oswietlenie » 15 stycznia 2022, 19:33

Ostatnio przeprowadzono modernizacje oświetlenia ulicznego w Jeleniej Górze na ledy :evil:
Obrazek

Obrazek
https://jeleniagora.pl/news/bedzie-jasn ... z-niebawem
Pozdrawiam, Kacper
Oswietlenie
 
Posty: 53
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 9 czerwca 2021, 08:12

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie uliczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości