Świetlówki T8

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Świetlówki T8

Postprzez PKPENK » 14 stycznia 2022, 20:19

Z kolei osram ma czerwone z białym luminoforem i zielone chyba też.
Avatar użytkownika
PKPENK
 
Posty: 1127
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, 21:30

Re: Świetlówki T8

Postprzez Wojtek26162 » 14 stycznia 2022, 21:16

Tak zgadza się, nawet porównywałem raz czerwonego Philipsa i czerwonego Osrama, różnica między nimi jest kolosalna, Osram świeci o wiele jaśniej, ale też odcień czerwonego ma zupełnie inny.
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1272
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: Świetlówki T8

Postprzez Lampka » 16 stycznia 2022, 00:54

Rury które powinny świecić na czerwono, a mają biały luminofor, świecą tak naprawdę na różowo, ponieważ niebieskie widmo rtęci miesza się z czerwonym światłem emitowanym przez luminofor w takiej rurce. Tak samo problem jest z uzyskaniem czysto żółtego koloru bez zabarwienia samej rurki. Większość producentów, w tym także nasz Polam / Telam, bralo pod uwagę ten problem, produkując świetlówki niebieskie i zielone z białym luminoforem, natomiast czerwone i żółte z barwionym.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówki T8

Postprzez Wojtek26162 » 16 stycznia 2022, 11:20

Faktycznie te czerwone Osramy dość mocno idą w stronę różowego odcienia, to nie jest czysty czerwony, tak w ogóle to Osram produkował może żółte świetlówki? Bo ja się przyznam szczerze, że nigdy takiego nie widziałem, jedynie czerwone, niebieskie i zielone, one wszystkie są białe i mają typowy luminofor. Wiem, że Sylvania produkowała żółte świetlówki, które właśnie były białe z typowym luminoforem, ale nigdy nie widziałem na żywo ani nigdy nie natrafiłem w sprzedaży, również Sylvania z ciekawszych produkowała świetlówki różowe (pink), również białe z luminoforem. Z kolorowych Polamów mam jedynie T5 6W w kolorze Niebieskim i Zielonym, z czego te zielone świecą naprawdę bardzo jasno, a niebieska już chyba trochę słabiej i jej odcień światła jest nieco bardziej błękitny niż w Philipsie T8 Blue, oczywiście wszystkie z typowym luminoforem, zaś nadal brakuje mi w kolekcji Polamów w kolorze czerwonym i żółtym, ale wiem, że one były barwione. Jeszcze tak na szybko dwa porównania Philips i Osram, na początek czerwone, widać jak duża jest przepaść zarówno w odcieniu jak i ilości światła, Philips ma katalogowo 15lm, a to bardzo słabo:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze drugie porównanie zielony Philips i zielony Osram, obydwie są z luminoforem i świecą bardzo jasno, ale odcień światła się lekko różni, Philips ma bardziej intensywną zieleń, a Osram bardziej jaśniejszą:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1272
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: Świetlówki T8

Postprzez latarnik » 16 stycznia 2022, 13:20

Różnica między tymi czerwonymi świetlówkami jest tak wielka, że na podstawie zdjęcia nie widać, czy philips w ogóle świeci ;) Dzięki za to ciekawe porównanie! :)
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Świetlówki T8

Postprzez famabud » 16 stycznia 2022, 17:40

Jeszcze jakby porównać czerwonego Osrama ze świetlówką mięsną i fioletową/różową do roślin to byłoby ciekawe zestawienie. ;)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Świetlówki T8

Postprzez Lampka » 16 stycznia 2022, 23:45

Wojtek26162 napisał(a):Faktycznie te czerwone Osramy dość mocno idą w stronę różowego odcienia, to nie jest czysty czerwony, tak w ogóle to Osram produkował może żółte świetlówki? Bo ja się przyznam szczerze, że nigdy takiego nie widziałem, jedynie czerwone, niebieskie i zielone, one wszystkie są białe i mają typowy luminofor. Wiem, że Sylvania produkowała żółte świetlówki, które właśnie były białe z typowym luminoforem, ale nigdy nie widziałem na żywo ani nigdy nie natrafiłem w sprzedaży, również Sylvania z ciekawszych produkowała świetlówki różowe (pink), również białe z luminoforem. Z kolorowych Polamów mam jedynie T5 6W w kolorze Niebieskim i Zielonym, z czego te zielone świecą naprawdę bardzo jasno, a niebieska już chyba trochę słabiej i jej odcień światła jest nieco bardziej błękitny niż w Philipsie T8 Blue, oczywiście wszystkie z typowym luminoforem, zaś nadal brakuje mi w kolekcji Polamów w kolorze czerwonym i żółtym, ale wiem, że one były barwione. Jeszcze tak na szybko dwa porównania Philips i Osram, na początek czerwone, widać jak duża jest przepaść zarówno w odcieniu jak i ilości światła, Philips ma katalogowo 15lm, a to bardzo słabo:


Niestety, rury mające czerwony luminofor / farbę mocno tracą przy tym strumienia, podobnie z resztą jak świetlówki UV Blacklight, które światła widzialnego nie dają zbyt wiele.
Osram oczywiście produkował żółte świetlówki, widywałem takie wiele razy na ekspozycji i nawet sam mam taką 36W ;) tyle tylko, że w nich kolor ten uzyskiwany był w jeszcze inny ciekawy sposób - na świetlówkę była nakładana barwiona na żółto powłoka, taka jak ta, która uodporniała rury na stłuczenie, albo raczej na rozprysk szkła przy stłuczeniu. Być może, że wcześniej było to rozwiązywane w inny sposób, ale na pewno już około 20 lat temu te powłoki koloru żółtego były stosowane dla Osramów w tej barwie.
Jakby tak łopatologicznie spojrzeć, to za żółte i pomarańczowe świetlówki można uznać po prostu te, które świecą ciepłą barwą ;) tak naprawdę "białe" świetlówki, które świecą rzeczywiście na biało, to rurki w dziennej barwie, a wszystkie te opisywane jako "białe" świecą w praktyce na żółto / żółtopomarańczowo o różnej intensywności żółtego. Dla przykładu lampki 1W ze świetlówkami, które występowały jako białe i kolorowe, miały te kolory oznaczane tak jak było to widać - białe były te, które świeciły w dziennej barwie, a jako żółte oznaczano te, które emitowały światło z pogranicza White / Warm White. Moim zdaniem właśnie tak powinno się oznaczać kolory rur, ale być może jako wzorzec do oznaczania barw służyła żarówka, dająca bazowe światło "białe" od którego zrobiono inne warianty.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówki T8

Postprzez narva2006 » 17 stycznia 2022, 00:11

Świetlówki o barwie żółtej z powłoką FEP, którą produkował Osram miały oznaczenie jako Chip Control. Były stosowane do oświetlania stanowisk produkcji mikrochipów. W drukarniach i przy naświetlaniu płyt drukarskich również stosowali ;)
lubię światło SOXów
Avatar użytkownika
narva2006
 
Posty: 199
Dołączył(a): 7 marca 2021, 20:59
Lokalizacja: Łęczyca

Re: Świetlówki T8

Postprzez Wojtek26162 » 22 stycznia 2022, 09:14

Wiem o istnieniu świetlówek typu chip control, ale to już jest świetlówka do zastosowania specjalnego, a mi chodziło o typową żółtą świetlówkę do typowego oświetlenia. Zakładam że pod tą powłoką pewnie kryje się coś normalnej barwy, ten styl wykonania aż przypomina mi radzieckie kolorowe świetlówki - zwyczajne LD lub LB, które pomalowali z zewnątrz w fabryce na dany kolor, szczerze mówiąc straszny pomysł, bo jak widziałem fotki tych świetlówek to farba miejscami była już z upływem czasu przetarta i świetlówki te świeciły dosłownie w dwóch barwach, czyli normalna barwa punktami przemieszana z kolorem, a poza tym takie prymitywne wykonanie można nawet zrobić w warunkach domowych. Jeszcze dorzucę parę fotek porównania czerwonego Osrama do świetlówek w różowawych barwach tak jak było to wspominane, niestety jakość fotek jest słaba, ale najważniejsze różnice widać, Osram RED i Osram Fluora 20W do hodowli roślin:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Osram Red i Philips Food (do mięsa):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jeszcze wszystkie trzy na raz, do dwóch wcześniejszych dołożona Narva Lumoflor 40W do roślinek:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Różnica bardzo duża i na dobrą sprawę ciężko zauważyć róż w świetle Osrama, ten zafarb w tej świetlówce najlepiej widać porównując ją z czymś czerwonym.
Lubię klasyczne oprawy do lamp sodowych.
Avatar użytkownika
Wojtek26162
 
Posty: 1272
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 listopada 2018, 21:59
Lokalizacja: Powiat Nowosądecki

Re: Świetlówki T8

Postprzez Kuba123 » 22 stycznia 2022, 11:56

Masz jakieś foto tych radzieckich kolorowych swietlówek ?
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 655
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości