[qba] Moja kolekcja opraw wewnętrznych

Wasze oprawy oświetleniowe

Re: [qba] Moja kolekcja opraw wewnętrznych

Postprzez qba » 29 lipca 2022, 22:34

Opraw przybywa mi właściwie stale. Niektóre do renowacji, niektóre jak ze sklepu, sporo się też powtarza, bardziej kupuję niż sprzedaję, sprzedałem dotąd tylko jedną. Większość obecnie wywiosłem do magazynów. Na początku roku miałem jednocześnie w mieszkaniu ( kawalerce 12m) około 15 opraw podłogowych i ponad 20 stołowych, do tego kilka niezamontowanych wiszących. Dziś ta liczba jest o wiele mniejsza :twisted:
Nie wiem czy pokazywałem. Oprawa hotelowa produkcji Lumet Poznań z pierwszej połowy lat 70. Były na wyposażeniu m.in hotelu Forum w Warszawie i chyba też Silesia w Katowicach, dostrzec je można m.in w filmie "Wielki Szu" Otrzymałem jej wrak, dziś ma polakierowaną podstawkę, nową instalacje. Nie mam jeszcze do niej abażura i nie bardzo wiem jak był montowany. Ciekawostką jest umieszczenie osobnych wyłączników do żarówek w podstawie. Jest bardzo ciężka. Fabrycznie miała też blaszaną przegrodę między żarówkami, osloniętá abażurem.
Obrazek
Najstarsza wersja jednego z moich ulubionych wzorów polskich opraw rzemieślniczych. Pokazywałem dwa lata temu dwie wysokie czarne oprawy, to ich najstarsza wersja( około 1986-87) i nieco niższa, ma ok 150 cm, tamte 190. Ma też grubszy słup. Włącznik to już moje dzieło. Oryginalnie miały sznureczki, a kupiłem ją z uszkodzonym przyciskiem i jakimś wzorzystym kloszem.
Obrazek
Obrazek
Tu kolejna, także 150 cm. Tą kupiłem akurat bez włącznika przy kloszu, był otwór, ale włącznik znajdował się na przewodzie. Po wymianie przewodu zamontowałem przycisk u góry.
Obrazek
Tak już jest, że jak długo poszukuję jakiejś oprawy, to czasem miesiącami i latami nie ma jej na aukcjach, a jak już się trafi, to idzie z górki. Tak też było z tymi wysokimi czarnymi. W ciągu ostatnich dwóch lat zdobyłem ich już pięć. Dwie niższe ( 150cm) i trzy wysokie (190cm). Wszystkie lakierowane na elegancki czarny mat i wszystkie przywiezione z Warszawy. Oprawy te na przełomie lat 80 i 90 były bardzo popularne. Służyły jako scenografia paru filmów i dużo ich w prasie o mieszkaniach, potem zniknęły i nawet ja niemal o nich zapomialem. Miała taką w mieszkaniu m.in Kora oraz Grzegorz Skawiński. Ich producentem jest prawdopodobnie firma Reflex, ale nie mają żadnych oznaczeń. Nie jest to również projekt Tomasza Rudkiewicza, bowiem pisałem w tej sprawie do jego córki.
A tu moim zdaniem unikatowa wersja stołowa innej oprawy. Pierwszy raz taka trafiłem, a to drugi egzemplarz jaki w ogóle spotkałem ( mam takiej zdjęcie w "Czterech kątach" z 1992). Oryginalny klosz to ten górny. Oprawa wymaga lekkiej naprawy, głównie trzeba polakierować podstawkę i prawdopodobnie wymienić przewody.
Obrazek
Marmurowe wersje dwużarówkowych opraw PPZ Gerpol typ GER-1. Pojechałem po nie jesienią zeszłego roku aż do Kielc. Ciekawostką jest, że jedna ma podstawę z jasnego marmuru, a druga z ciemnego i abażury uszyte z zasłon. Obecnie ze względu na brak miejsca przebywają w magazynie. Dziś przypadkiem oglądając stare materiały filmowe odkryłem też kolejne miejsce w rodzinnym mieście, gdzie były dwie sztuki wersji GER3 ( stalowej).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio edytowano 9 sierpnia 2022, 03:12 przez qba, łącznie edytowano 1 raz
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [qba] Moja kolekcja opraw wewnętrznych

Postprzez toomm40 » 29 lipca 2022, 22:39

pamiętam,że kiedyś szukałeś takiej oprawy z dwiema żarówkami umieszczonymi w poziomie...
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [qba] Moja kolekcja opraw wewnętrznych

Postprzez qba » 29 lipca 2022, 22:53

toomm40 napisał(a):pamiętam,że kiedyś szukałeś takiej oprawy z dwiema żarówkami umieszczonymi w poziomie...

Tak, a dziś mam ich już siedem. (6 stołowych jedną podłogowa). Niestety kiedyś przez własne lenistwo nie zdobyłem podłogowej wersji GER3 lakierowanej na czarno. (mam na szczęście jej zdjęcia). Kilka innych na olx też mnie ominęło, bywało, że obserwowałem jednocześnie 3 sztuki. Wciąż zastanawia mnie, czy istniała wersja z włącznikami umieszczonymi pomiędzy oprawkami. Coś mi się kojarzy, że takie były u babci kolegi, czerwone przyciski jak do sokowirówki w blaszanym elemencie na szczycie słupa, do którego przykręcone były oprawki. Moja podłogowa ma oprawki ze sznureczkami. Dziś jeszcze odkryłem że były dwie ( co najmniej) sztuki w internacie jednej ze szkół w Kołobrzegu na starym nagraniu z 2003 ( jakieś 200m od mojego ówczesnego miejsca zamieszkania) a był to czas, kiedy właśnie zaczynałem tej oprawy intensywnie szukać, nawet nie wiedząc, że były tak blisko i pewnie dałoby radę jakoś je stamtąd wykupić, zwłaszcza że znałem część osób występujących w nagraniu.
Ostatnio edytowano 3 sierpnia 2022, 02:34 przez qba, łącznie edytowano 1 raz
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [qba] Moja kolekcja opraw wewnętrznych

Postprzez latarnik » 1 sierpnia 2022, 06:08

Bardzo ciekawa kolekcja - mało kto z nas pasjonatów oświetlenia zbiera oprawy wewnętrzne z tego okresu, a tych przecież też jest już coraz mniej. ;)
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [qba] Moja kolekcja opraw wewnętrznych

Postprzez OUKS340 » 2 sierpnia 2022, 00:37

Bardzo ciekawe są oprawy ale i piecyk z gitarą :) Na jakiej gitarze grasz :?:
OUKS340
 
Posty: 1922
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: [qba] Moja kolekcja opraw wewnętrznych

Postprzez qba » 3 sierpnia 2022, 02:32

OUKS340 napisał(a):Bardzo ciekawe są oprawy ale i piecyk z gitarą :) Na jakiej gitarze grasz :?:

To jest basowy piec, obecnie gram na koreańskiej gitarze basowej, często jednak " na sucho" bo strasznie niesie po budynku, a ta widoczna na zdjęciu gitara to stary akustyk. Miałem też Defila Kosmosa, ale sprzedałem rok temu.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [qba] Moja kolekcja opraw wewnętrznych

Postprzez qba » 24 września 2022, 14:31

Oprawa podłogowa na cztery żarówki E14 produkcji Polam Meos, a właściwie to już MEOS s.a., czyli pochodzi z 1990/91 r.
Obrazek
Oprawa podłogowa o dość nietypowej (100 cm wysokości) produkcji Elmech Warszawa. Połowa lat 80, wyposażona w ceramiczną oprawkę. Po odpowiednim uszczelnieniu mogła służyć jako oprawa ogrodowa, choć przeważnie spotykałem je we wnętrzach.
Obrazek
Obrazek
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [qba] Moja kolekcja opraw wewnętrznych

Postprzez latarnik » 28 września 2022, 06:02

Kulkowa stylistyka, całkiem w stylu lat '90 ;)
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [qba] Moja kolekcja opraw wewnętrznych

Postprzez qba » 8 marca 2023, 15:41

Wreszcie po latach poszukiwań trafiłem oprawę z wachlarzem. Po raz pierwszy taka w ogóle się pojawiła na sprzedaż w internecie ( rozglądałem się za nią od około 2012r)Przywiozłem ją z Warszawy. Wachlarz był wymieniony, oryginalny niestety uległ zniszczeniu, ale był też wykonany z jakiegoś rodzaju papieru, który przepuszczał światło i rozkładał się do pełnego okręgu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kielich kryjący oprawkę oraz mechanizm ze sznureczkiem jest dokładnie taki sam jak w prezentowanych przeze mnie wcześniej wysokich oprawach z mlecznym kloszem, co potwierdza moje wieloletnie przypuszczenia, że oba modele pochodzą z jednego zakładu.
Obrazek
Obrazek
Oryginalny design drugiej połowy lat 80, Oprawa była robiona w wersji podłogowej i stolowej, statyw lakierowany najczęściej na biało, ale czasem też na czarno, podstawa wytłoczony okrąg z blachy fi 18 dla wersji stołowej i fi 33 dla wersji podłogowej, (typowe podstawy wykorzystywane w rzemieślniczych oprawach produkowanych w Warszawie i okolicach także przez Sp rzem. Centrum, PPZ Gerpol, PPZ Computex, Eyspol) Jest to produkcja najpewniej firmy Reflex Adama Kowalczyka, niestety brak metki.
Obrazek

Ze względu na oryginalny design chętnie wykorzystywaną w scenografii filmów ( Zabij mnie glino, Superwizja, In flagranti, Głuchy telefon, Kapitał, czyli jak zrobić pieniądze w Polsce) , programów TV (Smak życia, Spotkanie z ..), teatrów TV ( Dacza), teledysków ('Od dziś mówię stop' Anny Jurksztowicz).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pojawiały się też często w dawnej prasie o domach i mieszkaniach
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Miał też taką dawno temu w mieszkaniu jeden z byłych prezydentów:

Ostatnio edytowano 9 marca 2023, 16:01 przez qba, łącznie edytowano 1 raz
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [qba] Moja kolekcja opraw wewnętrznych

Postprzez Utilizer » 8 marca 2023, 17:53

Ciekawa sprawa, nie powiedziałbym że praktyczna ale dobry przykład designu tamtych lat. Mogłeś wysłać maila do Kwacha, może jeszcze gdzieś ją ma :lol:
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości