Oświetlenie warsztatu - tym razem na zewnątrz

Dyskusje na temat oświetlenia terenów kopalni, hut oraz wszelkiego rodzaju zakładów przemysłowych

Oświetlenie warsztatu - tym razem na zewnątrz

Postprzez KaszeL » 30 października 2022, 17:55

Cześć,

Tak mi ostatnio chodzi po głowie wykonanie wreszcie jakiegoś w miarę sensownego oświetlenia terenu w okół warsztatu. W zasadzie głównym czynnikiem jaki biorę pod uwagę, będzie koszt utrzymania w sensownej skali czasowej. W drugiej kolejności biorę pod uwagę wygląd instalacji. Zależy mi żeby stylistycznie nawiązywało klimatem do instalacji z lat 60-70 ubiegłego wieku. Koszt początkowy jest powiedzmy pomijalny, ale też nie chciałbym wydać tysięcy złotych. Mile widziane jest, żeby świeciło chłodniejszym niż 3000k światłem. Chciałbym, żeby świeciło mniej więcej 6h na dobę. Zakładam, że będę miał 5-6 punktów na terenie posesji.

Pierwotnie myślałem, żeby użyć MH możliwie małej mocy. Czyli 20W albo 35W, ale ostatecznie spasowałem ze względu na koszty utrzymania. 20W MH występują tylko jako ciepłe, a chciałbym coś co daje światło chociaż o Tc=4000k. Dodatkowo mają wyjątkowo nędzną sprawność. Tylko 72lm/W i znamionowy strumień 1600lm. Natomiast 35W zaczynają być już drogawe w utrzymaniu :/ Muszę to niestety finansowo utrzymać z własnej kasy. Zakładając MH 35W koszt utrzymania wyniósł by około 100zł/msc i 1200 zł rocznie w samym prądzie. No wolałbym wydawać na to mniej ;) Zatem LED-y, no nie ma wyjścia.

Oczywiście w takim wypadku mógłbym po prostu powiesić naświetlacze LED, ale to z kolei średnio wygląda. Pomyślałem sobie zatem, żeby użyć jakiś starych opraw przemysłowych i wrzucić do nich te nowe super sprawne źródełka LED osiągające 210lm/W. Zakładając te najmocniejsze 7,2W/1530lm taka ilość światła by mi wystarczyła. Finansowo to też wygląda nieźle. Tylko jakich opraw użyć? Po głowie chodzi mi OMP-200 albo OMP-125 najlepiej w wersji z kloszem. Ale one są niestety dość wysokie ze względu na ten pojemnik na statecznik. Może ktoś z was ma może taką oprawę żeby mi zdjąć kilka wymiarów? Nieco lepiej pasowała by OZż-1 albo OKs-1/2 w wersji z kloszem. Jest jeszcze OWP-200, ale ta z kolei trafia się bardzo rzadko.

Macie jakieś pomysły, żeby nie koniecznie wybulić 250 zł/szt? Ja nie bardzo wiem jakich opraw szukać. Najbardziej podobają mi się przeciwybochówki z kloszami. Wydaje mi się, że najlepiej pasowała by właśnie OKs-1, ale te jak nazłość są dość drogie. Przeglądałem trochę OLX, ale tam niestety już pełno opraw loft bauhaus i innych takich...
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie warsztatu - tym razem na zewnątrz

Postprzez Marcin » 4 listopada 2022, 22:05

KaszeL napisał(a):[...]Wydaje mi się, że najlepiej pasowała by właśnie OKs-1, ale te jak nazłość są dość drogie. [...]


Jako alternatywę dla niej mógłbyś użyć C200, które były znacznie bardziej popularne i powinny być łatwiej dostępne. Pytanie tylko, czy odpowiada Ci kształtowo
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Re: Oświetlenie warsztatu - tym razem na zewnątrz

Postprzez KaszeL » 5 listopada 2022, 16:53

Rozważałem ją, ale ostatecznie okazało się, że strasznie mało tego jest. Praktycznie w ogóle nie występuje w wersji z kloszem. Natomiast wizualnie najbardziej podobała mi się najmniejsza wersja tej oprawy C-100. Dlatego padło na jeszcze coś innego. Polam-Rem 113-04 Ex. Wrzucę zaraz jej szczegółowe fotki, bo ta oprawa jest na prawdę ciekawie zbudowana.

Wątek oprawy 113-04 Ex -> viewtopic.php?f=43&t=7645&start=0

Teraz mam dodatkową zagwozdkę. Jakie źródło światła tam wrzucić. Wersja wyposażona w odbłyśnik/klosz zewnętrzny zdarza się niezwykle rzadko, a chciałbym żeby bazujące na tej oprawie oświetlenie świeciło głównie w dół. Oprawy będą zawieszone na wysokości 2,5 - 3m.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Polam-Rem model 113-04 Ex

Postprzez Marcin » 5 listopada 2022, 21:42

Oprawa robi wrażenie wizualne - bardzo schludnie się prezentuje.
Co do źródła, mam małą sugestię: użycie matowej lampy LED posiadającej szklaną bańkę będzie zdecydowanie lepiej wyglądać imo.
Przykładowo:
Obrazek
wiki.lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
Marcin
 
Posty: 742
Dołączył(a): 24 września 2018, 21:44
Lokalizacja: Głogów

Re: Polam-Rem model 113-04 Ex

Postprzez Kuba123 » 5 listopada 2022, 23:29

Należy pamiętać, że matowa bańka pochłania część światła, myślę że w oprawach mogły by się sprawdzić filamenty większej mocy (te wyglądające jak lampy wyładowcze)
Takie coś ma w ofercie m.in. Specrum
Obrazek
źródło: spectrumled.pl
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 655
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Oświetlenie warsztatu - tym razem na zewnątrz

Postprzez Farel03 » 6 listopada 2022, 00:01

Przy pracy trzonkiem do góry w zamkniętej oprawie nie wróżę takiemu zamiennikowi długiego życia. Dodatkowo może być problem z jego gabarytem

Skąd pomysł, że matowe żródło światła LED będzie dawać mniej światła niż wersja przeźroczysta ? Poważny producent źródeł światła powinien uwzględnić straty strumienia świetlnego przy zastosowaniu matowego wykończenia
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Oświetlenie warsztatu - tym razem na zewnątrz

Postprzez KaszeL » 6 listopada 2022, 00:31

Dwie sprawy panowie.

Po pierwsze, jako że raczej nie dostanę opraw z zewnętrznymi odbłyśnikami to chciałbym, żeby samo źródło w oprawie świeciło głównie w dół. Idealnie było by rozwiązanie o kącie rozsyłu światła 120 stopni. Oczywiście jak będzie gasnące 180 stopni to też się nic nie stanie. Tym niemniej nie chciałbym żeby światło leciało do góry ponad oprawę. Ona i tak będzie wisiała na wysokości 2,5 - 3m. Wyżej nie będzie co oświetlać. Zatem to światło będzie po prostu stracone. Żadna z proponowanych "żarówek" nie spełnia tego wymagania. Mam też wątpliwości, czy ten zamiennik lampy wyładowczej fizycznie zmieści się w oprawie. Na zdjęciu wygląda jak by był sporo większy od rtęciówki 125W. Czy któryś z posiadaczy może zrobić fotkę porównawczą?

Po drugie, zależy mi na możliwie jak największej sprawności tego oświetlenia. Takim nieprzekraczalnym kryterium mocowym będzie dla mnie około 15W na oprawę i chciałbym wyciągnąć z tego jak największy strumień. Idealnie by było, jak by się udało zejść poniżej 10W/punkt. Ledówki z serii "UltraEfficient" mają sprawność rzędu 210lm/W i przy poborze 7,3W dają ponad 1500lm strumienia. Perfekcyjnie. Niestety, nie są to źródła kierunkowe, tylko (przynajmniej na razie) filamenty - a te do sprawnej pracy wymagają zewnętrznego odbłyśnika. Na razie nie zanosi się, żeby to się zmieniło. Być może ja źle szukam, ale wszystkie super sprawne ledowe zamienniki bazują w tej chwili na filamentach. Widziałem co prawda jakieś pierwsze realizacje z filamentami w bańkach R63 lub R80, ale na razie z bardzo nędzną sprawnością.

Wizualnie najlepiej pasuje coś takiego.

Obrazek

Ta lampka jest wykonana w bańce A95 czyli zdaje się tak, jak klasyczne żarówki 200W do jakich oprawy 113-04 Ex zostały zaprojektowane. Niestety w tej wersji ciągnie "aż" 23W dając z tego ~3500lm ze sprawnością około 150lm/W. Całkiem nieźle. Jak by mi dali taką wersję, ale ze strumieniem i mocą dwa razy mniejszą to byłby solidny typ. Tylko znowu, to pewnie jest filament i świeci bardziej na boki niż w dół. Jeśli poszukamy czegoś słabszego, to Osram ma źródełka o mocy 15W i strumieniu 2500lm ze sprawnością 166lm/W - ale tylko w barwie ciepłej. Ta sama "żarówa" w wersji chłodnej ma już moc 17W dla takiego strumienia i sprawność 144lm/W. Obie wersje to niemal na pewno filamenty z matowymi bańkami. Świetne zamienniki żarówek w zwykłym tego rozumieniu, ale do tej aplikacji niestety średnio się nadają.

Być może faktycznie warto iść w zamienniki do użytku profesjonalnego. Z tym, że nie Spectrum tylko coś bardziej markowego.

Obrazek

Philips TForce Core HPL E27 18W/840. Ma moc 18W i strumień 3000lm. Daje to sprawność na poziomie 166lm/W. Niestety krzywa rozsyłu światła po raz kolejny nie jest dla nas łaskawa, bo to źródełko świeci głównie na boki. W dół ledwie, ledwie. W sumie nic dziwnego, bo zostało zaprojektowane do opraw z odbłyśnikami. Dodatkowo cena zaczyna być lekko zaporowa. Jak sobie pomyślę, że chciałbym wyspawać sam wysięgniki, oprawy wypiaskować i raz jeszcze proszkowo pomalować - to zaczyna się robić ciekawie finansowo :)

Generalnie nie jest łatwo znaleźć odpowiednik spełniający wszystkie wymagania. Może się okazać, że takiego jeszcze na rynku nie ma i trzeba pójść na jakieś kompromisy.

Podsumowując, wymagania są następujące:

- sprawność w nowej klasie A (210lm/W), w ostateczności nie mniej niż C (160lm/W).
- źródło zaprojektowane do pracy trzonkiem do góry, świecące głównie w dół pod oprawę
- moc nie większa niż 15W. Zatem oczekuję strumienia ~2400lm, a na pewno nie mniej niż 1500lm.
- temperatura barwowa przynajmniej 4000k. Może być wyższa, niższa raczej nie.
- cena nie z kosmosu, czyli powiedzmy do maks 60zł/sztukę.
- wyglądu przystającego do oprawy - ale ten wymóg poświęcę jako pierwszy.

Da się znaleść coś takiego? Czy trzeba będzie samemu budować :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Oświetlenie warsztatu - tym razem na zewnątrz

Postprzez Kuba123 » 6 listopada 2022, 01:59

KaszeL napisał(a):Być może faktycznie warto iść w zamienniki do użytku profesjonalnego. Z tym, że nie Spectrum tylko coś bardziej markowego.


Zdecydowanie najlepiej by było sięgnąć po markowe produkty jak Philips TForce Core, czy Ledvance HQL LED PRO, ich parametry są już obiecujące. Tylko cena niestety zwala z nóg..
Produkty typowo konsumenckie jeśli już występują w interesującej nas mocy, albo nie powalają sprawnością, albo są filamentami świecącymi głównie na boki. Z kolei typowe kopułki o jakimś sensownym watażu mogły by szybko paść z przegrzania w zamkniętej oprawie. Problem chłodzenia dotyczy oczywiście wszystkich LEDówek, jednak te będące z założenia zamiennikami źródeł wyładowczych na pewno lepiej zniosą większą temperaturę i pracę w zamkniętej oprawie.
Avatar użytkownika
Kuba123
 
Posty: 655
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 8 czerwca 2021, 22:03

Re: Oświetlenie warsztatu - tym razem na zewnątrz

Postprzez galad » 6 listopada 2022, 07:58

A gdybyś użył oprawy ORR 125. Ma i klosz i odbłyśnik.
Światło żarowe, to jest to!!
Avatar użytkownika
galad
 
Posty: 598
Dołączył(a): 30 października 2015, 16:08
Lokalizacja: Katowice

Re: Oświetlenie warsztatu - tym razem na zewnątrz

Postprzez KaszeL » 6 listopada 2022, 11:49

galad napisał(a):A gdybyś użył oprawy ORR 125. Ma i klosz i odbłyśnik.

ORR-125 jest bardzo fajna. Tylko gdzie ja takie dostane w odpowiedniej ilości? W tej chwili nie widzę ani jednej np na olx. Chyba, że źle szukam. Pomożesz? Teraz przez przypadek znalazłem 14 sztuk OMP-200 z kloszami na sprzedaż w Poznaniu w cenie 110zł/sztuka. Nie powiem, kusząca propozycja.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Następna strona

Powrót do Oświetlenie terenów przemysłowych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości