[Opole] Oświetlenie stolicy Polskiej piosenki dawniej i dziś

Historia oświetlenia polskich miast i realizowane inwestycje oświetleniowe

Re: [Opole] Oświetlenie stolicy Polskiej piosenki dawniej i dziś

Postprzez qba » 19 maja 2009, 16:05

Aż dziwne, że sie tyle starych praw zachowało. Łyżki na głównych ulicach w dużych miastach to rzadkośc w obecnych czasach
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Opole] Oświetlenie stolicy Polskiej piosenki dawniej i dziś

Postprzez neon44 » 19 maja 2009, 19:56

Opole nie jest wcale takim dużym miastem.
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11125
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Opole] Oświetlenie stolicy Polskiej piosenki dawniej i dziś

Postprzez Luk » 19 maja 2009, 20:17

neon44 napisał(a):Opole nie jest wcale takim dużym miastem.


Jest mniejszym miastem od np. Gliwic
Pozdrawiam, Łukasz
Avatar użytkownika
Luk
 
Posty: 5942
Zdjęcia: 765
Dołączył(a): 8 kwietnia 2008, 14:42
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Opole] Oświetlenie stolicy Polskiej piosenki dawniej i dziś

Postprzez cieszyn » 19 maja 2009, 22:10

Paweł napisał(a):Świetne fotki Luk. Opole aż się prosi o modernizację :mrgreen:


Fotki fajne, ale ja z zasady nie przeglądam minaturek :?
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Opole] Oświetlenie stolicy Polskiej piosenki dawniej i dziś

Postprzez Michal » 19 maja 2009, 22:28

Coś tam widać ,ja też nie otwieram miniaturek,Luk,zawsze wrzucałes fotki w pełnym rozmiarze ,a swoją drogą dziwię się bardzo,że Opole jeszcze nie zmodernizowało oświetlenia. ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: [Opole] Oświetlenie stolicy Polskiej piosenki dawniej i dziś

Postprzez Edziu » 20 maja 2009, 20:30

Super tyle łyzek, a ja myslałem że takie alejki łyzkowe zostały tyklo w Bydgoszczy, :) na głównych ulicach, a te rzędy klasyków rewelacja!. Ja opole też tak zapamiętałem jak byłem tam jeden jedyny raz przejazdem w 99r, a w centrum, pamietam jakieś kwiaty na 6 kwadratówek
W poszukiwaniu miejsc gdzie występowały bądź występują duże kwiaty opraw oświetleniowych...
Avatar użytkownika
Edziu
 
Posty: 3147
Zdjęcia: 497
Dołączył(a): 24 września 2007, 09:38
Lokalizacja: Toruń

Re: [Opole] Oświetlenie stolicy Polskiej piosenki dawniej i dziś

Postprzez qba » 21 maja 2009, 19:45

Ja pamiętam, że na jakiejś drodze krajowej w okolicach OPola widziałem kwiaty na 6 SGS 306 i były one raczej dośc nowe. Stały na pasie zielenio między jezdniami.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [Opole] Oświetlenie stolicy Polskiej piosenki dawniej i dziś

Postprzez Paweł » 9 grudnia 2012, 22:25

Koniec sporu o lampy. Tauron wygrał z Opolem w sądzie.

Opole oskarżyło koncern, że żądając dodatkowych opłat za modernizację oświetlenia, nadużywa dominującej pozycji na rynku.

Spór dotyczył zasad modernizacji oświetlenia ulicznego. Jest szansa, że teraz na ulicach będzie jaśniej i bezpieczniej.

Spór pomiędzy Tauronem, a opolskim ratuszem trwa już od kilku lat. Efekt jest taki, że wiele lamp w mieście niemal się rozsypuje, bo do tej pory obie strony nie potrafią się porozumieć, co do zasad modernizacji oświetlenia.

Konfliktem zajmował się już Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (przyznał rację miastu), z kolei sąd - do którego odwołał się koncern energetyczny Tauron - przyznał ostatecznie rację firmie.

Miasto w swojej interpretacji przepisów przyjęło stanowisko, że będzie pokrywać tylko koszty związane z usuwaniem awarii lamp (oprawy, źródła światła), a koszty funkcjonowania pozostałej części instalacji oświetleniowej powinien pokrywać Tauron, który nadal jest właścicielem większości ponad 8 tysięcy lamp w mieście.

Co więcej Opole oskarżyło koncern, że żądając dodatkowych opłat za modernizację oświetlenia, nadużywa dominującej pozycji na rynku. Sąd odrzucił jednak te oskarżenia.

- Tym samym potwierdził konieczność ponoszenia przez gminy, kosztów funkcjonowania całej instalacji oświetleniowej - ocenia Tomasz Topola, rzecznik spółki Tauron Dystrybucja.

Co ciekawe koncern od lat podpisuje umowy o modernizacji oświetlenia na swoich zasadach. Na Opolszczyźnie przebudował już lampy m.in. w Komprachcicach, Lewinie Brzeskim, czy w podopolskich Komprachcicach.

- Mamy nadzieję, że podobnie będzie w Opolu - przyznaje Tomasz Topola. - Jesteśmy gotowi do rozmów i do współpracy z miastem. Modernizacja oświetlenia na pewno jest stolicy województwa potrzebna.

W Opolu pierwsze plany dużej przebudowy oświetlenia ulicznego pojawiły się jeszcze w pierwszej kadencji prezydenta Ryszarda Zembaczyńskiego (2002-2006). Na inwestycję planowano wydać kilkanaście milionów złotych w okresie kilku lat, ale na planach się skończyło.

W kolejnej kadencji urzędnicy zaczęli mieć wątpliwości, czy mogą inwestować w coś, co nie jest ich własnością, ale koncernu Tauron. Zdecydowano też o zastępowaniu lamp koncernu własnymi. Co roku na ten cel wydawane jest kilkaset tysięcy złotych, ale przy takich kwotach modernizacja oświetlenia może potrwa kilkanaście lat.

Arkadiusz Wiśniewski, zastępca prezydenta ds. infrastruktury powiedział nam w piątek, że wyrok sądu w sprawie lamp jest ważny, ale i bez niego miasto musi usiąść do rozmów z Tauronem.

- Zmodernizowane lampy to nie tylko więcej światła na ulicach, ale także większe bezpieczeństwo mieszkańców i co ważne niższe rachunki za prąd, który z roku na rok będzie drożał - mówi Arkadiusz Wiśniewski i zapowiada, że będzie chciał zorganizować spotkanie z przedstawicielami Taurona.

http://www.strefabiznesu.nto.pl/artykul ... m-w-sadzie
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Opole] Oświetlenie stolicy Polskiej piosenki dawniej i dziś

Postprzez elektryk » 10 grudnia 2012, 19:45

U nas w Kraśniku jak i w okolicznych gminach z modernizacją oświetlenia nie było problemu. Samorządy zakupowały nowe oprawy, a PGE Dystrybucja S.A. wymieniało je nieodpłatnie w ramach konserwacji. Na wschodzie Polski większość gmin konserwują nadal ZE, i słyszałem że nie zgadzają się na dopuszczanie innych wykonawców na swoją sieć. Z kolei na Podlasiu dużo gmin ogłaszało przetargi na konserwację, i obecnie muszą płacić ZE za wynajem słupów. W Kraśniku większość oświetlenia konserwuje ZE (a właściwie już od 1 maja 2012 r. posterunek energetyczny... ), z kolei nowowybudowane linie oświetleniowe są już zarządzane przez miasto. Ja wolę gdy oświetlenie konserwuje właśnie ZE, bo jakoś widzę, że te oprawy są bardziej zadbane niż te które konserwuje prywatna firma..
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: [Opole] Oświetlenie stolicy Polskiej piosenki dawniej i dziś

Postprzez Lampka » 6 lutego 2013, 15:57

Teraz moje zdjęcia z Opola. Świerze, bo z wczoraj. Nadal na opolskich ulicach jest dużo klasyków, na kilku w centrum widziałem łyżki, na wielu ulicach są Strady. Zdziwiłem się, jak wczoraj idąc w centrum, akurat zaświeciły się oprawy na kilku ulicach. W Stradach jak się okazało swiecą rtęciówki.

OBs na słupie nadal wisi w centrum miasta, jak 6 lat temu, ale żarówka w nim (sprawna) niestety już jest rozbita:

Obrazek
Obrazek

Tak poza tym - czy mi sie zdaje, czy właśnie ta OBs jest na stronie głównej naszej strony Oprawy.info :?: :?:

OUSF też nadal wisi koło dworca autobusowego. Jest skierowana tak, że gdyby działała, to oświetlałaby dach jakiejś budki. Sama ta budka musi mieć ze 30 lat, więc w tym OUSFie mogą nawet nadal siedzieć nawet oryginalne świetlówki z lat 60tych.

Obrazek
Obrazek

Na dworcu autobusowym ciągle są ORZ-7, ale jest też parę Strad i Led. Wydaje mi się, że na starych zdjęciach z pierwszej strony jeszcze były same łyżki.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Miasta polskie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości