Xenon HID samochodowy

Oświetlenie we wszelkiego typu pojazdach takich jak: samochody, autobusy, ciężarówki

Re: Xenon HID samochodowy

Postprzez KaszeL » 5 lutego 2010, 00:09

arw napisał(a):Ok, słońce też zapodaje nam wiązkę UV-A i jakoś każdy żyje.
Pytanie, kto wie ile taki HID czy MH emituje UV? Porównywalnie ze słońcem? wiecej? mniej?

A co do świecenia białej kartki na niebieskofioletowo, to chyba tylko jak jest widmo czystego UV, bo jak go zakłóca inne pasmo, to juz karta świecić nie bedzie tym efektem?


Słonce emituje wielokrotnie mniej promieniowania UV, a i tak zaleca się latem stosowanie kremów z filtrem. Idź do solarium i pooglądaj sobie lampki bez okularów ochronnych. Tam też świecą sobie specjalne MH ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Xenon HID samochodowy

Postprzez MRP200 » 5 lutego 2010, 07:52

Stanowczo odradzam eksperymentowanie "na sobie" z promieniowaniem UV-A wytwarzanym sztucznie. Kiedyś naświetliłem sobie skórę na nogach podczas spawania elektrycznego. Wystarczył niecałe 30 minut świecenia łuku, skutki widoczne były przez dobry miesiąc i były znacznie gorsze jak po solarium.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4279
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Xenon HID samochodowy

Postprzez DocBrown » 5 lutego 2010, 09:38

To nie UVA, a UVC cię tak przypiekło.
DocBrown
 

Re: Xenon HID samochodowy

Postprzez andrzejlisek » 5 lutego 2010, 15:07

Szkło, z którego jest wykonana zewnętrzna bańka lampy wyładowczej to chyba szkło wapienne albo sodowe (któreś z tych dwóch). Z tego samego szkła wykonuje się wiele innych szklanych przedmiotów, jak szyby do okien, szklane klosze opraw itp. To szkło nie przepuszcza UVC. Niektóre lampy mają na opakowaniu napisane UV-Block.

Tylko jarznik musi być wykonany ze szkła kwarcowego, bo w nim panuje bardzo wysoka temperatura.

Z tym UV, to jest tak, że istnieje podzakres UV-A, UV-B i UV-C. Słońce wytwarza wszystkie zakresy w odpowiednich proporcjach.

Rtęć pobudzona elektrycznie produkuje między innymi UV-C i to jest promieniowanie bardzo szkodliwe dla zdrowia, co jest wykorzystywane w lampach bakteriobójczych. Na takich lampach jest odpowiednie ostrzeżenie.

Natomiast barwniki i materiały świecące, które są stosowane między innymi w banknotach, świecą pod wpływem UV-A, które otrzymuje się między innymi z czarnych świetlówek. Moim zdaniem UV-A nie może być szkodliwe dla zdrowia, bo te świetlówki wykorzystuje się w miejscach, w których przebywają ludzie bez żadnej ochrony.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Xenon HID samochodowy

Postprzez arw » 5 lutego 2010, 20:05

No dokładnie. UV-A nie ma co się bać, imo.
Słońce eminute wszystkie podtypy, ale tylko UV-A przebija się przez atmosferę w warstwie ozonowej.
I jest pewna pora, w której slyszy się, by unikać słońca - to wlasnie przez dziurę ozonową przebija się jakaś tam część UV-B.

Poza tym, wydaje mi się, że samo promieniowanie szkodliwe nie jest, o ile nie przekroczymy bezpiecznego czasu ekspozycji. Nawet promienie gamma nie zaszkodzą, jak sobie zapodasz 1sek, albo jak robią RTG, to też człowiek żyje, a tam promieniowanie (x) znacznie bardziej szkodliwe od UV-C.

Tylko pytanie, na które nie mogę znaleźć odpowiedzi: Ile i jakiego promieniowania emituje MH i HID
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Xenon HID samochodowy

Postprzez andrzejlisek » 6 lutego 2010, 00:15

arw napisał(a):Poza tym, wydaje mi się, że samo promieniowanie szkodliwe nie jest, o ile nie przekroczymy bezpiecznego czasu ekspozycji. Nawet promienie gamma nie zaszkodzą, jak sobie zapodasz 1sek, albo jak robią RTG, to też człowiek żyje, a tam promieniowanie (x) znacznie bardziej szkodliwe od UV-C.


To jest prawda. Przeciętnemu człowiekowi wykonuje się pojedyncze zdjęcia RTG raz na kilka lat, chociaż ja w gimnazjum miałem złamany nos, to przy przyjęciu mnie do szpitala wykonano mi jedno zdjęcie, a kilka dni później wykonano aż trzy zdjęcia jedno po drugim (widocznie taka była potrzeba). Nigdy się nie spotkałem z sytuacją, żeby robić dużo zdjęć po to, żeby wybrać jedno, czy dwa, na których najlepiej widać to, co interesuje lekarzy. Natomiast pracownicy, którzy obsługują sprzęt RTG, się chronią do tego stopnia, ze w ogóle nie przebywają w pomieszczeniu w momencie, gdy sprzęt RTG promieniuje, chociaż byliby narażeni tylko na ewentualne odbite promieniowanie.

Tak samo latem, jak leżysz na plaży najwyżej 2 lub 3 godziny to jest w porządku, a jakbyś się wylegiwał całymi dniami, to nie wiadomo czym byś się smarował, to i tak by mogło zaszkodzić. Moim zdaniem tu dochodzi fakt, że ciało nie jest przyzwyczajone do dużej ekspozycji UV, szczególnie te fragmenty skóry, które poza plażą są przykryte ubraniem.

W solarium, jak ktoś nigdy z niego nie korzystał, to pierwsza sesja powinna być krótka, później skóra sie przyzwyczai i można na dłużej, jednak bez przesady.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Xenon HID samochodowy

Postprzez slaweklampy » 6 lutego 2010, 09:16

andrzejlisek napisał(a):Niektóre lampy mają na opakowaniu napisane UV-Block.


Źródła światła tego typu przeznaczone są do pracy w oprawach otwartych lub z kloszem z tworzywa sztucznego. Tworzywa sztuczne starzeją się pod wpływem tego promieniowania. Większość lamp metalohalogenkowych i żarówek halogenowych posiada tego typu filtr.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Xenon HID samochodowy

Postprzez arw » 16 lutego 2010, 00:18

KaszeL napisał(a):Niestety te lampy maja kiepskie odwzorowanie kolorów, w okolicy Ra = 60. Na dodatek dość mocno sieją UV, więc potrzebują dedykowanej oprawy tłumiącej to promieniowanie. Samochodowy HID nadaje się do... samochodu, albo latarki ;)


Jeszcze wracajac do tematu, powiem Wam, pomimo, że mam fabryczny HID na mocowaniu D2S, to nienajlepiej mi się jezdzi nocą. Wolałem żółte światło H7 z dobrych, w miarę nowych reflektorów... Niby HID jasno świeci, ale oswietlajac obiekt jest wrazenie, ze czegoś brakuje, a w deszczową noc całkiem ginie.
Może ma to związek z niskim Ra właśnie?

andrzejlisek napisał(a):Natomiast barwniki i materiały świecące, które są stosowane między innymi w banknotach, świecą pod wpływem UV-A, które otrzymuje się między innymi z czarnych świetlówek. Moim zdaniem UV-A nie może być szkodliwe dla zdrowia, bo te świetlówki wykorzystuje się w miejscach, w których przebywają ludzie bez żadnej ochrony.


No właśnie nie :(
Doczytałem niedawno, że lampy BLB emitują swiatło zbliżone do UV-A, czyli jej długość fali nieco większa od zakresu UV-A, ale już powodujące fluorescencje niektórych materiałów, dlatego niby można je stosować bez uszczerbku na zdrowiu.
Niby - bo jak jest naprawdę, tego nikt zapewne nie wie.
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Xenon HID samochodowy

Postprzez amisiek » 16 lutego 2010, 11:51

Niskie Ra. Zdecydowanie to jest ten problem, znam go z autopsj. U mnie pomogła wymiana lamp na 4200K, teraz takie mam i jest ok.
Przy cieplejszej barwie, akceptuje się niższe Ra.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Xenon HID samochodowy

Postprzez arw » 16 lutego 2010, 21:06

mam 4300K philipsa 85122
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Oświetlenie w motoryzacji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości