Mechaniczne zegary sterujące

Dyskusje na temat izolatorów, bezpieczników, rozdzielnic, urządzeń sterujących itp

Mechaniczne zegary sterujące

Postprzez DocBrown » 27 sierpnia 2010, 13:45

Ten wątek poświęćmy mechanicznym zegarom sterującym :)
Wrzucajmy tutaj ich foty, opisy, schematy podłączenia itp. Mam nadzieje że temat ten nie będzie świecił pustkami, bo te urządzonka są dość ciekawe, zwłaszcza te starsze modele.
Ja posiadam dwa, jeden z nich to FAEL PA330. Jest wielkości wyłącznika nadprądowego typu S i przeznaczony do montażu na szynie, obciążalność jego styków to 16A, a dokładność zależy od częstotliwości napięcia sieci zasilającej.
Poniżej załączam kilka fotek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oprócz tego FAELa posiadam też Metrona Z703, jak ktoś będzie zainteresowany, to mogę zapodać jego fotki :)
DocBrown
 

Re: Mechaniczne zegary sterujące

Postprzez Bartek » 27 sierpnia 2010, 13:54

Te mechaniczne zegary to dość ciekawe urządzonka :)
Ten na powyższym zdjęciu jak się zachowuje przy zaniku napięcia zasilającego :?: Idzie jakoś dalej, czy zatrzymuje się, jak programatory z Lidl'a za 9,99 :?:
Wysokoprężne rtęciówki są dobre, bo są tanie i DOBRE
Bartek
 
Posty: 456
Zdjęcia: 10
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 13:57
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Mechaniczne zegary sterujące

Postprzez DocBrown » 27 sierpnia 2010, 14:15

Niestety po zaniku zasilania ten zegar się zatrzymuje i po jego przywróceniu należy go ustawić aby dalej działał prawidłowo.
Oto mój drugi zegar sterujący, Metron Z703, ten pracuje bez zasilania przez kilka dni, dlatego, że jest to normalny sprężynowy zegar i napięcie potrzebne mu jest tylko do nakręcania sprężyny, po nakręceniu wyłącznik krańcowy odłącza silnik i dalej zegar może już działać bez zasilania. Niestety jego obciążalność styków to tylko 2A, dlatego musi pracować ze stycznikiem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
DocBrown
 

Re: Mechaniczne zegary sterujące

Postprzez OBp » 27 sierpnia 2010, 14:19

Takie METRONY można często spotkac w starych budynkach szkolnych, załączają oświetlenie zewnętrzne :)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
OBp
 
Posty: 1559
Zdjęcia: 666
Dołączył(a): 30 czerwca 2008, 18:48
Lokalizacja: Dębno/Szczecin

Re: Mechaniczne zegary sterujące

Postprzez Bartek » 27 sierpnia 2010, 14:32

Metrony podobne do tego ze zdjęcia a może i takie jak ten widywałem jeszcze pare lat temu jako zegary taryfowe. Dziś coraz ciężej spotkać takie w skrzynkach licznikowych.

Takie mam małe pytanie do znawców tematu-czy zegary taryfowe wymienia sie razem z licznikami, co 15 lat :?:
Wysokoprężne rtęciówki są dobre, bo są tanie i DOBRE
Bartek
 
Posty: 456
Zdjęcia: 10
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 13:57
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Mechaniczne zegary sterujące

Postprzez DocBrown » 27 sierpnia 2010, 14:36

Niestety ostatnio trwa agresja na mechaniczne liczniki oraz zegary więc tym Metronom grozi wyginięcie :( Przetrwają pewno te które nie służą do sterowania liczników, na allegro czasem widuje takie zegary, modele starsze niż mój, a aktualnie jest wystawiony nowszy, wersja kwarcowa i z programatorem tygodniowym (chyba)
DocBrown
 

Re: Mechaniczne zegary sterujące

Postprzez elektryk » 27 sierpnia 2010, 19:08

A są takie zegary które ustawiają też godzinę załączenia :?: Na niektórych wsiach lampy gaszą się o 22 a nad ranem zapalają zimą. Czy tam są 2 zegary :?:
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Mechaniczne zegary sterujące

Postprzez DocBrown » 27 sierpnia 2010, 19:34

Taką opcje miał chyba każdy zegar sterujący Metron.
Model Z703-00 posiadany przeze mnie również, spójrz na tarczę, są na niej dwie strzałki (zwane konikami), pomarańczowa odpowiada za załączanie, a czarna wyłączanie. Tych strzałek może być dużo więcej, np 6 (3 załącz i 3 wyłącz).
DocBrown
 

Re: Mechaniczne zegary sterujące

Postprzez elektryk » 27 sierpnia 2010, 19:39

Pewnie na poszczególne obwody :)
Elektromonter PE
Avatar użytkownika
elektryk
 
Posty: 3984
Zdjęcia: 1295
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:57
Lokalizacja: lubelskie

Re: Mechaniczne zegary sterujące

Postprzez DocBrown » 27 sierpnia 2010, 19:46

Nie, po prostu można o różnych godzinach wiele razy w ciągu doby załączyć i wyłączyć.
DocBrown
 

Następna strona

Powrót do Osprzęt elektroenergetyczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości