Żarówki w latarniach .... MORSKICH!

Klasyczne i te nieco rzadziej spotykane

Re: Żarówki w latarniach .... MORSKICH!

Postprzez DocBrown » 4 września 2010, 19:04

Wygląda tak samo jak MH od OQ1000. I nawet jest tego samego producenta :roll:
Myśle że gdyby w tych latarniach stosowano takie MH jak do OQ1000 to byłoby to sporo oszczędniejsze i lepiej świeciło.
DocBrown
 

Re: Żarówki w latarniach .... MORSKICH!

Postprzez KaszeL » 4 września 2010, 19:23

Oszczędniejsze? Źródło od OQ1000 kosztuje 1200pln netto i wytrzymuje ledwie 3500h. Natomiast zwykły PAR64 1000W to koszt kilkudziesięciu złotych.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Żarówki w latarniach .... MORSKICH!

Postprzez DocBrown » 4 września 2010, 19:29

Miałem na myśli oszczędność energi elektrycznej, bo można zastosować ich mniej niż żarówek 1kW i zredukować jej zużycie.
DocBrown
 

Re: Żarówki w latarniach .... MORSKICH!

Postprzez KaszeL » 4 września 2010, 19:55

No to teraz weź kalkulatorek i policz ile się zaoszczędzi...
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Żarówki w latarniach .... MORSKICH!

Postprzez DocBrown » 4 września 2010, 20:47

Nie wiem ile takich żarówek jak pokazał qba stosuje sie w latarniach morskich, nie znam ich skuteczności świetlnej, nie znam też skuteczności świetlnej MH od OQ. Po prostu nie mam danych aby cokolwiek obliczyć, ale żarówka ma tak mizerną skuteczność świetlną, że na pewno sporo prądu by szło zaoszczędzić stosując MH.
DocBrown
 

Re: Żarówki w latarniach .... MORSKICH!

Postprzez KaszeL » 4 września 2010, 20:56

Ale google'a umiesz używać? Dane katalogowe potrafisz znaleźć? Na zdjęciach widać ile jest tych lamp w średniej wielkości latarni. Ceny energii zdaje się znasz, ceny lamp można znaleźć w sieci, reszta to matematyka. W czym problem?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Żarówki w latarniach .... MORSKICH!

Postprzez DocBrown » 4 września 2010, 21:02

A czy musi mi sie chcieć w sobotni wieczór głowić nad obliczeniami ? :P
MH ma ponad 2x wyższą skuteczność od żarówki, więc można dać mniej MH niż żarówek przy zachowaniu tej samej ilości światła, zmniejszy sie pobierana moc, zmniejszy sie koszt zużywanej energi i tylko energi, bo cena źródeł światła będzie dużo wyższa.
DocBrown
 

Re: Żarówki w latarniach .... MORSKICH!

Postprzez Michal » 4 września 2010, 21:02

DocBrown napisał(a):Nie wiem ile takich żarówek jak pokazał qba stosuje sie w latarniach morskich, nie znam ich skuteczności świetlnej, nie znam też skuteczności świetlnej MH od OQ. Po prostu nie mam danych aby cokolwiek obliczyć, ale żarówka ma tak mizerną skuteczność świetlną, że na pewno sporo prądu by szło zaoszczędzić stosując MH.

Do latarni morskich lampy wyładowcze się nie nadają chociażby ze względu na dużą ilość załączeń,konieczność stosowania drogich układów do gorącego zapłonu,które i tak przy bardzo dużej ilości cykli łączeniowych pewnie w krótkim czasie by wysiadły.W latarniach morskich najważniejsza jest niezawodność,a nie zużycie energii a to gwarantują lampy żarowe. ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Żarówki w latarniach .... MORSKICH!

Postprzez max » 5 września 2010, 10:49

Mi to wygląda na zwykły PAR56. Zwykle jedna szt. ma 300W i jest zasilana napięciem sieciowym. Są także 500W ale rzadko. Produkowane są w różnych wersjach temperatur barwowych - są wersje co świecą 2000h i dają światło jak domowy halogen oraz takie 300h czy nawet 50h dające bielsze światło do 3400K. Tu widać jest 2000h wersja bo świeci to żółtawo - postawiono na niezawodność. Tak samo są produkowane w różnych wersjach kąta rozsyłu światła. Te widzę mają gładką przednią szybkę więc są to VNSP - bardzo wąski kąt rozsyłu - dlatego dają długi snop światła, który jest widoczny z dużych odległości. Wersje szerokostrumieniowe mają ryflowaną szybkę podobnie jak reflektory samochodowe, tylko że w regularny sposób. Co do części awaryjnej - halogeny te są produkowane także w wersji 12V również o mocy 300W. http://www.thomann.de/pl/ge_lightingpar ... 2v_wfl.htm tak to wygląda tylko że to jest szerokostrumieniowa wersja WFL. http://www.thomann.de/pl/ge_lighting_nsp_par56w.htm tu jest sieciowa w wersji NSP - podobna do tej - wersja VNSP ma idealnie przejrzystą szybkę a NSP lekko rozpraszającą. Jest jeszcze MFL podobna do WFL, też ma szybkę ryflowaną tylko nieco inaczej. Oprócz latarni morskich używa się tego głównie w oświetleniu scenicznym.
max
 

Re: Żarówki w latarniach .... MORSKICH!

Postprzez andrzejlisek » 26 września 2010, 00:28

Michal napisał(a):
DocBrown napisał(a):Nie wiem ile takich żarówek jak pokazał qba stosuje sie w latarniach morskich, nie znam ich skuteczności świetlnej, nie znam też skuteczności świetlnej MH od OQ. Po prostu nie mam danych aby cokolwiek obliczyć, ale żarówka ma tak mizerną skuteczność świetlną, że na pewno sporo prądu by szło zaoszczędzić stosując MH.

Do latarni morskich lampy wyładowcze się nie nadają chociażby ze względu na dużą ilość załączeń,konieczność stosowania drogich układów do gorącego zapłonu,które i tak przy bardzo dużej ilości cykli łączeniowych pewnie w krótkim czasie by wysiadły.W latarniach morskich najważniejsza jest niezawodność,a nie zużycie energii a to gwarantują lampy żarowe. ;)

A gdyby te MH świeciły się cały czas, a zmiany światła realizowałoby się poprzez zasłonę, która mogłaby działać na podobnej zasadzie, jak przesłona aparatu lub żaluzja. Energia zużywana przez silnik byłaby dużo mniejsza niż MH, bo silnik uruchamiałby się tylko przez ułamek sekundy w celu odsłonięcia lub zasłonięcia światła.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Żarówki tradycyjne i halogenowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości