Pierwsi producenci opraw oświetleniowych.

Dyskusje na temat fabryk produkujących oprawy, procesów produkcji, technologiach i tp

Re: Pierwsi producenci opraw oświetleniowych.

Postprzez OBp » 16 listopada 2010, 19:13

Whites, Ty źle narysowałeś :P Zwróc uwagę na foto Michała, tam w tym kółku są cztery małe strzałki, u Ciebie tego nie ma i te krzywe linie mają inny układ ;)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
OBp
 
Posty: 1559
Zdjęcia: 666
Dołączył(a): 30 czerwca 2008, 18:48
Lokalizacja: Dębno/Szczecin

Re: Pierwsi producenci opraw oświetleniowych.

Postprzez Whites86 » 16 listopada 2010, 20:28

OBp napisał(a):Whites, Ty źle narysowałeś :P Zwróc uwagę na foto Michała, tam w tym kółku są cztery małe strzałki, u Ciebie tego nie ma i te krzywe linie mają inny układ ;)

ja tego nierysowalem tylko doc , fakt zle napisalem post bo fota powinna byc w cytacie ;) ale masz racje rysunek jest zly ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Pierwsi producenci opraw oświetleniowych.

Postprzez cieszyn » 16 listopada 2010, 23:26

lampawls napisał(a):były jeszcze zakłady A-29 ;)



A te całe numerki zakładów to pewnie ustanowiono temu, żeby te zakłady stały się tajne i by zachodni, imperialistyczny wróg klasowy nie odkrył, gdzie jakie lampki PRL produkowała (być może szła tez w tych zakładach równoległa produkcja wojskowa ! :) )
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsi producenci opraw oświetleniowych.

Postprzez amisiek » 17 listopada 2010, 07:53

Cieszynie, źle na to patrzysz. Produkcja opraw była jedynie działalnością uboczną.
Skoro jakoś trzeba było ten zakład nazwać, to A20 itp było jak najbardziej w porządku. Przecież w tych czasach nie mówiło się zakłady metalowe w Skarżysku-Kamiennej...
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Pierwsi producenci opraw oświetleniowych.

Postprzez cieszyn » 17 listopada 2010, 13:51

Oj amisku drogi, nie rozpoznajesz jak cieszyn żartuje? ;) Patrzę żartem przecie, więc dobrze patrzę ;)
Toć to grubymi nićmi szyte słowa o wrogach klasowych itd. :lol:

- niemniej prawdziwych powodów numerkowania zakładów nie znamy, a znając (z autopsji) realia socjalizmu w PRL, ta moja teoria o ukrywaniu w numerkach nazwy oraz adresu fabryki nie jest całkiem pozbawiona sensu.
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsi producenci opraw oświetleniowych.

Postprzez swietlik » 22 listopada 2010, 17:51

Właśnie w tych czasach utajnione były nazwy zakładów. Zastępowały je symbole: A 20, A 1, itp.

To nie jedyny absurd :lol: Bo np. stacja elektroenergetyczna Plewiska w Poznaniu była pilnowana cały czas przez wartowników wyposażonych w broń. Czuwali by wróg kraju nie dokonał sabotażu. Stacja była bacznie chroniona... a słupy zasilające stację, ustawione w szczerym polu już nie :lol:
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Pierwsi producenci opraw oświetleniowych.

Postprzez fil2701 » 12 grudnia 2010, 22:09

Witam. DocBrown swego czasu popełnił tu rekonstrukcję tabliczki znamionowej zakładów A 20. Na jej bazie zrobiłem uniwersalną wersję tej tabliczki i chyba poprawniejszą co do loga

Obrazek

Myślę że Doc się nie obrazi ;)

Jeszcze mam pytanko. Czy na dużych OBs ( tych na MIXa) umieszczano dane techniczne i logo? Jeśli tak to gdzie? Bo na swoim jakoś znaleźć go nie mogę, a na mniejszym OBs jest ono w dobrym stanie, więc tak łatwo i szybko "zmyć" się nie mogło... Jakąs fotkę takiego nadruku bym prosił w razie możliwości, do ewentualnej rekonstrukcji.
fil2701
 
Posty: 93
Zdjęcia: 609
Dołączył(a): 17 sierpnia 2010, 15:52
Lokalizacja: Tomaszów Maz.

Re: Pierwsi producenci opraw oświetleniowych.

Postprzez lampawls » 17 maja 2011, 19:52

Jednym z zakładów produkujących osprzęt elektryczny[łączniki,gniazda itp.]były zakłady A-19,obecnie OSPEL.
Czy mógłby ktoś wyjaśnić inne symbole min.A-15 i A-4
Powróciłem na lighting-gallery.pl
Avatar użytkownika
lampawls
 
Posty: 1172
Zdjęcia: 591
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 16:20
Lokalizacja: Lublin

Re: Pierwsi producenci opraw oświetleniowych.

Postprzez Marek140 » 18 maja 2011, 18:39

Co do A-15 to na mojej oprawce jest ten znak.Co ciekawe na innej takiej samej oprawce jest znaczek Polamp i liczba
17.1. widziałem na włącznikach eldy ,starszych A-22 lub znaczek: Z I i odwrócone Z. :| :?
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: Pierwsi producenci opraw oświetleniowych.

Postprzez swietlik » 11 lutego 2012, 22:26

Obrazek

Ta informacja by potwierdzała na 100% istnienie fabryki A-20 :)Teraz wiadomo dlaczego na przełomie lat 70tych oprawy wychodziły głównie z Mesko ;)
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Producenci opraw oświetleniowych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron