Oświetlenie pojazdów kolejowych

Oświetlenie we wszelkiego typu pojazdach takich jak: samochody, autobusy, ciężarówki

Re: Oświetlenie pojazdów kolejowych

Postprzez trojmiejski » 22 lipca 2018, 20:19

Zmodernizowany wagon Kolei Czeskich o oznaczeniu Bee238 (produkcja węgierska RABA Györ):
Obrazek

Korytarz:
Obrazek
Charakterystycznym rozwiązaniem jest układ świetlówek. Na oświetlenie prócz świetlówek na suficie składają się także świetlówki 18W nad oknem i nad wejściem do przedziału:
Obrazek

Jedna z dwóch świetlówek na suficie, druga jest naprzeciwko niej:
Obrazek

Są trzy tryby, w trybie 0 świeci się żarówka czuwania (w oprawie nad wejściem do przedziału), w trybie 1/2 świecą się 18W nad oknem i wejściem, a świetlówki na suficie są wyłączone, zaś w trybie 1 świeci się wszystko:
Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 8253
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie pojazdów kolejowych

Postprzez trojmiejski » 31 lipca 2018, 02:20

Jak było już wspominane w Polsce przyjęto system, że wszystkie reflektory muszą zawierać żarówki dużej mocy, w przypadku klasycznych żarówek jest to 100W. Za granicą często się spotyka system z mocnym górnym reflektorem i słabymi dolnymi światłami. Czesi przykładowo w górnych reflektorach stosują klasyczne 100W lub halogeny 24V 70W gdy w dolnych żarówki 50W (110V w dieslach, 50V w lokomotywach elektrycznych z instalacją 48V) zarówno dla świateł białych pozycyjnych i czerwonych końca pociągu. Warto jednak zwrócić uwagę na koleje dawnego ZSRR. Tam stosowany jest układ podobny do czeskiego z tą różnicą, że w górnym reflektorze stosowana jest żarówka 500W. O tym jak to świeci można przekonać się na tych filmach:


Schemat budowy reflektora:
http://www.poezdvl.com/vl11/vl11_61.html

Przykładowa żarówka 50V 500W:
https://lampa-kgt.prom.ua/p334713-lampa-pzh-500.html

Oczywiście przy takiej mocy istnieje możliwość ściemnienia reflektora:TEM2 (znane u nas jako SM48) mają taki patent, że sterowanie górnymi reflektorami jest podpięte do nawrotnika więc zależnie od ustawienia to się zapala reflektor po odpowiedniej stronie lokomotywy:

Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 8253
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Oświetlenie pojazdów kolejowych

Postprzez trojmiejski » 11 sierpnia 2018, 20:42

Modernizacje typu 168A mają oświetlenie w pełni LED, w ramach oświetlenia głównego zastosowano ciepłobiałe diody plus dekoracyjne diody niebieskie. Ciepłobiałe diody są zastosowane też w indywidualnych lampkach do czytania, dobrze spełniając rolę w odróżnieniu od słabych zwykłych żarówek w starych jedynkach (warto zwrócić uwagę, że tylko w bezprzedziałówkach 111Arow, 152A i 154A są halogeny jako indywidualne lampki do czytania, w przedziałówkach jakoś tak się złożyło, że nastąpił skok od razu z klasycznych żarówek do LEDów, nie licząc świetlówek T5 w tej roli w przedziałach menedżerskich wagonów 145Ab oraz nie licząc halogenowego oświetlenia przewijaka w przedziale dla matki z dzieckiem w 10 sztukach Z2B zmodernizowanych przez Newag). Prócz głównego oświetlenia LED jest też oświetlenie awaryjne LED w ramach którego zastosowano diody zimnobiałe:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pokazuje to różnicę w podejściu do bezpieczeństwa względem dawnych lat, że jeden system oświetlenia dubluje drugi wykonany w tej samej technologii. Stare wagony z oświetleniem żarowym prawie w ogóle nie miały oświetlenia awaryjnego. Zasadniczo dopiero pierwsze pojazdy ze świetlówkami miały oświetlenie awaryjne ze względu na zawodność przetwornic wirowych, a też często oświetlenie awaryjne było w minimalnej postaci (EW55 w odróżnieniu od EN57 nie miały małych żarówek w każdej oprawie świetlówkowej, lecz osobne plafoniery i to tylko w przedsionkach wejściowych, podobnie Bipy tylko w przedsionkach i w okolicach schodów, a po przeróbce na przekształtniki to w ogóle utraciły oświetlenie awaryjne).
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 8253
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Poprzednia strona

Powrót do Oświetlenie w motoryzacji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości