Zegary żarówkowe

Dyskusje na temat sygnalizatorów świetlnych na skrzyżowaniach, podświetlanych znakach drogowych i wszelkich innych podświetlanych oznaczeniach na zewnątrz

Re: Zegary żarówkowe

Postprzez Beton » 2 kwietnia 2016, 00:52

Bardzo ciekawy tekst z 2009 roku o zegarach, ich prądożerności, konserwacji oświetlenia na dworcu i kolejny dowód na to, że ludzie z PKP to osoby o ograniczonych horyzontach i ociężałym umyśle:

http://palukitv.pl/teksty/przestrzen-lo ... nosci.html

Wklejam, gdyby kiedyś artykuł usunięto:

Zegar na dworcu nie działa,
Bo PKP szuka oszczędności


Mogileńscy sympatycy kolei wymienili 100 żarówek w mechanizmie zegara i uruchomili go. Po kilku dniach przyjechała ekipa z PKP i zegar wyłączyła. Bo pobiera za dużo prądu.

Mogileńskie Stowarzyszenie Sympatyków Kolei powstało, aby wspierać działania oraz inicjatywy zmierzające do ochrony zabytków kolejnictwa. Jego członkowie gromadzą różne pamiątki służące propagowaniu historii kolei oraz popularyzują wiedzę o kolejnictwie. Leży im głęboko na sercu wygląd oraz stan techniczny dworca PKP. Chcieliby, aby był wizytówką Mogilna.

Obrazek

Tomasz Gmaj pokazuje, jak zamontowane zostały przez sympatyków kolei żarówki w dworcowym zegarze
fot. Paweł Lachowicz


Kilka tygodni temu spróbowali naprawić zegar świetlny znajdujący się od kilkudziesięciu lat na frontowej ścianie dworca.
Tomasz Gmaj z MSSK mówi, że zegar błędnie wskazywał czas już od ponad dwóch miesięcy. Na poddasze budynku wpuścili ich mieszkańcy. Okazało się, że powodem uszkodzenia zegara było jego zalanie. - Przez dziurawy dach napływała woda, która doprowadziła do spalenia tranzystorów - opowiada Tomasz Gmaj. Mogileńscy sympatycy kolei szukali kogoś, kto mógłby im pomóc. Dotarli do mieszkańca Marcinkowa Andrzeja Szymańskiego, który przez 30 lat pracował na mogileńskim dworcu PKP i zajmował się naprawą tego typu rzeczy. Od razu zadeklarował swoją pomoc.

Najpierw wyczyszczona została szafa, w której umieszczony jest zegar. Następnie wymieniono przepalone żarówki. Zegar ponownie działał - Takie żarówki ciężko jest zdobyć, ponieważ są to żarówki, które są instalowane do czerwonych świateł w lokomotywach. Jedna taka żarówka kosztuje około 10 zł - opowiada nasz rozmówca.

Po czterech dniach na mogileńskim dworcu pojawiła się ekipa energetyczna kolei, która na dworcu wymieniała tablice rozdzielcze. Po przeprowadzonej wymianie zegar znów wskazywał zły czas. - Stało się tak dlatego, że akumulatory nie nadają się do niczego i trzeba było zegar na nowo nastawiać - mówi Tomasz Gmaj.

Członkowie MSSK zajęli się też naprawą oświetlenia, które znajduje się dookoła budynku. Naprawili zegar wiszący na peronie - wyczyścili i wymienili w nim żarówki. Dokonali także naprawy podświetlenia tablicy na dworcu informującej o nazwie miejscowości. - Jak wyjęliśmy żarówki z podświetlenia tablicy, był na nich 1977 rok produkcji i na to wychodzi, że około tego roku ostatnio było coś w tym wymieniane - twierdzi Tomasz Gmaj.

Ponadto miłośnicy kolei sprawdzili nagłośnienie na dworcu, założyli nowe tablice na peronach, które sami wykonali z płyt pleksi. Po wykonaniu tych prac mogileńscy zapaleńcy byli dumni, że wykonali kawał dobrej roboty.

Ich radość nie trwała jednak długo. Po około trzech tygodniach na mogileńskim dworcu pojawiła się ekipa przedstawicieli kolei. Zdaniem naszego rozmówcy, byli to przedstawiciele PKP Nieruchomości, którzy sprawdzali wszystkie dworce w okolicy. Okazało się zapewne - jak dodaje Tomasz Gmaj - że w Mogilnie odnotowali duży pobór energii i w związku z tym powyłączali to, co uważali za zbędne. - Z tego, co wiem, to powiedzieli, że nie włączą zegara, ponieważ zużywa za dużo prądu. Jak przeliczyli, to jest to około 3 KW poboru prądu. Jest tam 100 żarówek 40 W. Ale taki pobór byłby, gdyby się świeciły ósemki na zegarze, ale jest to niemożliwe, ponieważ pierwsza litera to 1, 2 i 0. Z kolei w drugiej jest ósemka, ale tylko przez 1 godzinę. Tam nie ma tak dużego poboru. Ale tak PKP „Nieruchomości” zadecydowały - opowiada Tomasz Gmaj.

Obrazek
Widok zegara od ul. Dworcowej. Od kilku miesięcy zegar nie działa
fot. Paweł Lachowicz


Sympatycy kolei rozmawiali o zaistniałej sytuacji z burmistrzem Leszkiem Duszyńskimi. Do końca, jak mówi Tomasz Gmaj, nie wiadomo, kto zlecił odłączenie wszystkich urządzeń. Zdaniem naszego rozmówcy, przedstawiciele PKP sugerowali, żeby miasto założyło swój licznik i oświetlało stronę frontową dworca, czyli część od ul. Dworcowej. Wówczas PKP miało zająć się oświetleniem tyłu dworca. - Mieliśmy nadzieję, że burmistrzowi uda się coś załatwić, ale, jak wiemy, miał wypadek i wszystko stanęło w miejscu - dodał Tomasz Gmaj.

Mogileńscy sympatycy kolei wpadli także na pomysł, żeby oświetlenie, które jest dookoła dworca, naprawić i wymienić żarówki na energooszczędne. W związku z tym w stylowych lampach zamontowanych z okazji 600-lecia Mogilna wymienili 150 W żarówki na energooszczędne 100 W, o zużyciu 20 W.
- Na razie wymieniliśmy w dwóch lampach, ale stopniowo wymienimy w pozostałych. Można by także w zegarze żarówki stopniowo wymieniać na diody, bo raczej nowego zegara nikt nie założy - mówi Tomasz Gmaj.

Przed rozpoczęciem swoich działań mogilnianie rozmawiali z naczelnikiem PKP, który zezwolił im na prace na peronach. Jeżeli chodzi o zegar, takiego pozwolenia nie uzyskali, ale mimo to naprawili go.

W planach mają jeszcze wymianę tablicy wiszącej na budynku od strony peronu informującej o miejscowości. - Szkoda, że nastąpił taki obrót sprawy, bo szkoda naszej pracy, którą tutaj włożyliśmy - dodał Tomasz Gmaj.

Przed oddaniem tego artykułu próbowaliśmy skontaktować się z rzecznikiem prasowym PKP Nieruchomości, które odpowiadają za stan techniczny, remonty i naprawy w budynku dworca. Mieliśmy wysłać maila z pytaniami. Jednak do chwili oddania materiału do druku odpowiedź od Jadwigi Andruszkiewicz nie wpłynęła.

Paweł Lachowicz
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 921 (40/2009)


I zdjęcie znalezione w internecie, "problem" zegara rozwiązano :(.

Obrazek

Lecz...

http://www.mogilno.in/1038/zegar-tyka-na-pkp

Jak informuje nas Tomasz Gmaj z Mogileńskiego Stowarzyszenia Sympatyków Kolei, stowarzyszenie starało się naprawić stary zegar na własny koszt. Wcześniej godzina na dworcu kolejowym mijała się ze stanem faktycznym. Jak przyznaje Gmaj, regeneracja zegaru pomogła na... 3 tygodnie. Był na tyle zniszczony, że nic nie dało się z nim zrobić.

Okazja nadarzyła się ostatnio. Po kontroli przedstawicieli spółki Dworzec Polski S.A., należącej do Grupy PKP, podjęto decyzję o wymianie zegara. Równolegle z mogileńskim, wymieniono również zegar w Inowrocławiu.

Nowy czasomierz pełni również funkcję miernika temperatury oraz wskazuje aktualną datę. Stary zegar trafił najprawdopodobniej do Bydgoszczy. Aby uchronić go przed całkowitą "śmiercią", miłośnicy z MSSK chcą pozyskać stary zegar do celów muzealno- kolekcjonerskich, aby później prezentować go mieszkańcom Mogilna.Oraz jeszcze jeden znaleziony artykuł, tym razem o zegarze z Krakowa z pierwszej strony wątku :)

http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/ku ... id,tm.html

Taki zegar wisiał też w Rybniku:

http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,nie ... 11796.html

Chyba zrobię jakiś spis zegarów i miejscowości na pierwszej stronie wątku :).
https://www.facebook.com/ratujmyPOK - Lubisz modernizm? Zajrzyj.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2007
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Zegary żarówkowe

Postprzez qba » 2 kwietnia 2016, 02:04

W Kołobrzegu były w sumie trzy zegary na zwykłe żarówki 25W, ale znikły po remoncie dworca i nie wiem, co się z nimi stało.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 7677
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Zegary żarówkowe

Postprzez trojmiejski » 2 kwietnia 2016, 13:41

Przed remontem działający zegar żarówkowy był na budynku dworca Gdynia Główna:
Obrazek
Z: https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... ytucji.jpg

Obrazek
https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... PKP%29.JPG
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 8775
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Zegary żarówkowe

Postprzez Beton » 3 kwietnia 2016, 20:47

Ten zegar był chyba typu "Gliwickiego" :) . Szkoda, że PKP je likwiduje jeden po drugim i jadą na złom, ciekawe, czy zachowa się choć jeden taki zegar...

Nieczynny zegar na dworcu PKP w Raciborzu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na tym zdjęciu (2009) jeszcze działa:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... ciborz.JPG
https://www.facebook.com/ratujmyPOK - Lubisz modernizm? Zajrzyj.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2007
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Zegary żarówkowe

Postprzez Beton » 21 kwietnia 2016, 23:11

Tym razem zdjęcia dzienne z Halemby i Zabrza ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oraz zegar żarówkowy z nieistniejącego, świetnego dworca w Katowicach, zdjęcia neona44.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
https://www.facebook.com/ratujmyPOK - Lubisz modernizm? Zajrzyj.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2007
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Zegary żarówkowe

Postprzez daylight » 26 maja 2016, 23:55

Zabrze (jeszcze, tfu, tfu) stoi, tylko trochę się spieszy. Ale aparat to ładniej wygląda niż zdjęcia robi... Czas na coś lepszego. :roll:

Obrazek
daylight
 

Re: Zegary żarówkowe

Postprzez Beton » 27 maja 2016, 00:22

daylight napisał(a):Zabrze (jeszcze, tfu, tfu) stoi, tylko trochę się spieszy. Ale aparat to ładniej wygląda niż zdjęcia robi... Czas na coś lepszego. :roll:

Obrazek


Daj mu trochę czasu, a nie :D. Ale cieszę się, że Zabrze działa.
https://www.facebook.com/ratujmyPOK - Lubisz modernizm? Zajrzyj.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2007
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Zegary żarówkowe

Postprzez daylight » 27 maja 2016, 00:35

Sam widzisz jaki to to ma szum przy ISO 100... :roll:
daylight
 

Re: Zegary żarówkowe

Postprzez Beton » 27 maja 2016, 00:42

daylight napisał(a):Sam widzisz jaki to to ma szum przy ISO 100... :roll:


Kompakt - czego wymagasz... wygląda porządnie, ale niestety kompakt :(.
https://www.facebook.com/ratujmyPOK - Lubisz modernizm? Zajrzyj.
Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2007
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Re: Zegary żarówkowe

Postprzez daylight » 27 maja 2016, 00:51

Po wyglądzie typu "chciałbym być lustrzanką" spodziewałbym się jednak czegoś trochę lepszego. Rozumiem szum na wysokich ISO, ale przy (wymuszonej, domyślnie automatyka chce 400 :lol:) setce? Litości.
daylight
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sygnalizacja i oznakowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości